Oficiální web pardubické hip hopové kapely 5MCZ.
Mp3 ke stažení, texty k trackům, fotogalerie, profil,
fotoreporty a reporty z koncertů, kontakt a další...
co nového? | stáhni si | zavzpomínej si | poznej nás | podívej se | kup si | napiš nám
PROFIL
Poslední aktualizace: 25.12.09 13:50:05


5MCZ

Začátek jako každý jiný...

Pseudonym 5MCZ vznikl již v prosinci roku 2000, kdy se, původně dočasně, za účelem nahrát společný demotrek, sloučily dvě místní bezvýznamné bandy naivních, v průměru sedmnáctiletých mcs.. Nad samotnými názvy jako N.R.I.W (Negros Rap In White) a Wirus Clan by dnes leckdo z vás kroutil nechápavě hlavou a poslech jejich demo kazety bych doporučil snad jen hluchým spoluobčanům. Ať už se jednalo o „gangsterskou“ produkci  dětských z kláves, nebo „našlapaný“ beaty z playstationu, po doplnění puberťáckým rapem vznikla vždy neuvěřitelná blbost. Ovšem jak už to bývá, slepost z nadšení je největší brzdou a co teprve když není z koho si vzít ponaučení. Naštěstí touto dobou byly věci, jako internet nedosažitelnou záležitostí a tak tyto nahrávky má jen několik vyvolených a to v takové kvalitě, že kdyby se z nich odfiltroval šum, tak posluchač uslyší ticho. Jediný pozitivní vliv předchozích snah (z dnešního pohledu) spočíval v získané praxi, která posunula dopředu především jejich „rapovou“ mentalitu a nový projekt byl tak částečně osvobozen od počátečních nešvarů, kterými trpí téměř každá začínající kapela. Samotné začátky uskupení se sice příliš nelišily od současných začátečnických pseudokapel, nicméně v tomto případě čas hrál do karet. K těmto dobrodruhům se později přidal člověk, který si říkal Strofa a tím byla splněna podmínka pro získání oprávnění k užívání číslice „5“ v názvu kapely. Nakonec přišel mMek , který doplňoval produkci a koncerty zvuky z gramofonů.

Poprvé spatřeni...

Po prvotině s názvem „Snaž se vidět“ , která měla ve své době docela kladný ohlas a dokonce jste měli možnost zaslechnout ji v rádiu v některých hip hopových pořadech, spolupráce ztratila přívlastek „dočasná“ a začal vývoj dalších demotreků. Úplně první demo obsahovalo pouze šest věcí a to včetně jednoho remixu, intra a outra, jejichž jediný účel byl zamaskovat nedostatek produkce. Spustila se i vlna prvních koncertů, často na akcích spíše rodinného charakteru. Jistá výhoda spočívala v tom, že okolí bylo hladové a konzumenti rapu v ČR nebyli tolik rozmlsaní vyvoněnými koncerty zahraničních hvězd, ani nebyli ještě přesyceni koncerty amatérských tuzemských kapel, jako v současnosti a tak se cesta do vyššího levelu obešla bez klacků pod nohama. Všeobecně trend nekonstruktivních pomluv a kritiky je mor postihující až současnou generaci.

Světlé chvilky....

Mezi lidi se masivněji rozšířilo až první korektní demo CD s názvem „Noční Provoz“ , (2002) který se později dostal do podvědomí spíše díky stejnojmeným akcím, na nichž se kapela podílela. Ještě, než se na něm začalo pracovat, po opakovaných neshodách se zbytkem bandy, způsobených nedostatečnou iniciativou sám od sebe odešel Wrána . Název kapely však zůstal stejný. Stále se jednalo o druholigovou záležitost, ale i tak banda získala solidní základnu příznivců a poptávka po koncertech o něco vzrostla. Během hraní po Čechách vzniklo ještě několik věcí, které vycházely po různých kompilacích a mimo jiné byli k dispozici i na domovských stránkách. Když se řeklo 5mcz , většina lidí si asi vybavila věc „nahoře na podiu“ v souvislosti s kompilací Lyric Derby , nebo „Den, co stojí za to“ na kompilaci Smog , která vyšla s časopisem report . První zmínky v médiích zpravidla hovořily o kapele, jako o jedné z mála nadějí pro českou hip hopovou scénu.

Stagnace....

Čas však zradil a stal se spíše soupeřem. Koncerty již byly ohrané a i na samotných členech kapely bylo znát, že je už nebaví hrát stejné věci. Také už to chtělo vydat nějaký nosič, který by nebyl zařazen v kategorii „demo“. Definitivně se přestalo s hraním a po krátké stagnaci se začalo uplně odznova. Strategie mrtvého brouka se sice trochu protáhla, hlavně díky dlouhodobým pobytům některých členů v zahrančí, ale pod pokličkou aktivita nepolevila. Materiálu již bylo dostatek a pomalu se začalo řešit kde ho nahrát. Po několika diskuzích byla zvolena verze zahrnující investici do vlastních nahrávacích prostředků. Zdlouhavá přestavba staré garáže na malé studio zabrala dalšího půl roku a koncem zimy 2006, po řádné kolaudaci, se kluci opět vrací k mikrofonům.

Druhý dech...

Nahrávání materiálu a jeho pozdější zpracování si vyžádalo opět nějakou dobu. Celková snaha postavit se znovu na nohy zabrala tolik času, že mnozí z příznivců na nás úplně zapomněli a už vůbec nepočítali s tím, že by jsme mohli vyrukovat s něčím novým. My ovšem nejsme jako většina kapel co po prvním treku zatáhne - nás to baví. Proto přicházíme zpátky. Na vlasní náklady a pěst vydáváme první oficiální CD. Tak jako vždycky - když něco děláme tak to pilujem dokuď s tím nejsme spokojeni všichni - proto tolik času... a výsledek? CD nadupané od začátku do konce úplně novým repertoárem, nikoliv jen 8 treků plus intro, outro, skity a šup do lisu, jak tomu většinou dnes u většiny bývá. A co se od dob, kdy jsme nahrávali treky (dnes již v mp3 sbírce téměř káždého nadšence ve složce - "staré"), změnilo? Kromě toho, že se změnily naše hlasy tak i tracky jsou v průměru o něco svižnější. Zvuk o poznání lepší a některé texty poněkuď rejpavěji reagují na současné dění na české hip hopové scéně - ovšem žádný "diss" na albu nenajdete - od toho tu máme spoustu jiných kapel, které si na tom (bohužel) zakládají. Zklamáním by mohl tento nosič být pro příznivce nových odvětví hip hopu, jako je crunk, grime, bounce a pod., protože ti na něm nic takového nenaleznou. My děláme klasickej hip hop pro lidi jako my a to doufám ostatní pochopí. Stávající příznivci se nemusí bát ani žádných zběsilých experimentů v produkci, pořád to budou ti 5MCZ, co znáte, jen to umí udělat zase o něco lépe, než kdysi.

O čem jsou 5mcz...

Pro 5MCZ je charakteristický klasický „špinavý boom-bap“ zvuk, jaký znáte ze zlaté éry amerického undergroundu devadesátých let. Leckdo můž namítnout, že ty doby jsou pryč, ale faktem je že se tu klasický hip hop ani nerozjel a hned se všichni snaží o newschoolový zvuk. Dobrý český poctivý beat tu prostě chybí a tuto mezeru je potřeba zaplnit a to je cíl snahy 5MCZ . Stále je poptávka, především již ve „starší generaci“ příznivců žánru. Velký vliv zde určitě má jak produkce, kterou má na svědomí Sinuz , ale i samotné texty. Jsou pro kapelu důležitým faktorem a leckdy jsou nad jednou větou schopni debatovat i celý den. Výhodou je i rozdílnost projevu a textování jednotlivých členů, což je zpestření nejen usnadňující poslech, ale i plusem na koncertech. Dalším oživením je určitě mMek za gramofony. Jejich motto je nejít na trh s ničím co se jim nelíbí a spokojenost s vytvořeným produktem je přímo úměrná vynaloženému úsilí.


6.5.2006 | Sinuz

co nového? | stáhni si | zavzpomínej si | poznej nás | podívej se | kup si | napiš nám

HTML 4.01 | CSS | PHP | Javascript | Designed & programed by SINUZ | web info | © 2007

Upozornění: CSS

.: Váš prohlížeč nepodporuje kaskádové styly, nebo není dostupný soubor s informacemi o stylu. Web postrádá grafické prvky, nicméně informační část stránek zůstává zachována.

Menu
Hip hop oblečení

.:    Navštivte nejlepší hip hop shop na netu s nej výběrem oblečení.

.:    Nejlevnější hip hop shop tě celého stylově oblékne.

.:    Moderní a trendy oblečení za minimální ceny.

Doporčujeme

5MCZ CD ke stažení!

.: Poslechni si CD 5MCZ - “Je na čase“. Stahni si CD zdarma, a pokuď se ti bude líbit podpoř nás koupí originálu.

Je Na Čase Booklet

!!! Komplet CD + cover stáhni zde !!!
Staženo: 10357x

Koncerty

.: Momentálně nejsou naplánované žádné koncerty.

Náš tip

.:

Náhodné foto

klikni pro zobrazení dalších fotek z tohoto fotoreportu

Reklama

Top List

BigUp.cz

hip hop stage

Stick Art

Plaisir


Statistika
Kam dál?

.: Instrumental.cz
Místo pro všechny, kterým nestačí hudbu jen poslouchat

.: Radical graffiti
Graffiti web monitorující scénu především ve východních Čechách

.: Pillsenskills
Web zaměřený na hipovou scénu okolo Plzně

.: online-radio.unas
Hip hopové internetové radio

.: Big Up
Další nadějný hip hopový webzín - recenze, fotky, články, reporty atd.

.: DJ Side
Jeden z mála českých producentů, kteří dokážou udělat hudbu, kterou si rád poslechnu i víckrát než jednou.

.: DJ Fudja
Další producentská naděje pro českou rapovou scénu.


5MCZ - Oficiální web pardubické hip hopové kapely
Jazyk menu:
:. CZ | :. EN