ELPASO/HPR

elpaso2005_085.jpg

Starší rozhovor…

Jméno(a)?

Paso……El Paso

Crew(s)?

HPRevival

Skóre?

Nevím kolik už jsem udělal dohromady obrázků, ale ty panely se dají vždycky spočítat ,škrtám si totiž čárky na ledničce a mám jich tam nyní přes 250 plus 3 dlouhé čárky…….onemanwholecars, takže zas tak nic ohromnýho.

Co pro tebe znamená graffiti?

Ještě nedávno skoro všechno, ale teď na graffiti nahlížím trochu jinak, neboť jsem z části kvůli němu ztratil to nejcennější co jsem měl a to člověka, který mě opravdu miloval, byl jsem v těch yardech až moc často a na nic jiného jsem skoro namyslel. Teď maluju opravdu minimálně, graffiti na vlaky není totiž sama o sobě moc veselá věc ,ty zatuchlé, špinavé yardy člověku v depkách moc nepřidaj. Musim na tom bejt opravdu psychicky dobře, abych mohl plánovat a vymejšlet, kde ,kdy, v kolik a jak dlouho se můžu mazlit se svým piecem na ten strohej vlak, kterej si zaslouží, aby si ho člověk všimnul a pohladil ho…………SPREJEM!

Jakej máš názor na současnou středočeskou graffiti scénu?

Jsem kluk ze středních Čech, takže nadávat nebudu, ale vždycky to může být lepší, ale prostě Střední Čechy byly vždycky o Praze a ať někdo chce nebo nechce, tak Praha byla, je a bude na tom vždycky nejlíp a nejen ve středních Čechách.

Styly, vzory, čím a kým se necháváš ovlivňovat a inspirovat?

Každou chvíli mě bere jinej styl, zaleží na tom jakej graffiti časák si zrovna koupim, chvíli se mi líbí Francie, pak Itálie a pak zase Německo atd, ale i t takový Květy to je taky celkem dobrá inspirace,.Jinak mě inspiruje dost hudba,tagy ve městech, no prostě nikdy nevíš co tě může zrovna inspirovat, aby tě napadly nový tvary písma nebo nějaká nová barevná kombinace.

Oblíbený barvy a trysky?

Bez freonů, jinak, best of španělská Montana, ta rychlost, ta stopa, ta vůně, dříve jsem dělal opravdu se zvláštníma plechovkama a ta kvalita byla docela znát, ale dá se dělat prakticky s čímkoliv ,zrovna včera mi dal kámoš nějaký německý plechovky se šíleným názvem Stabilan, co vypadaj jak osvěžovače na hajzl a jsou krutý. Z trysek mě nejvíc baví NY fat cap,růžovej fat cap a originály a pak ještě ty přepouštěcí trysky,je to opravdu zábava plnit si a míchat plechovky.

Chytli tě už někdy? Měl jsi někdy problémy s policií kůli graffiti?

Na panelech přímo ne, vždycky jsem nějak zdrhnul, i když jsem si taky pěkně vytrpěl ve křoví, kousek od míhajících se baterek a šel domů s pocitem, že už na to kašlu a příště nepůjdu a za tejden jsem jel zas. Ale musel jsem už taky něco zaplatit a nebylo to málo.

Jaká byla tvoje nejzajímavější (nejkrutější) akce?

Každá, při který jsem nastříknul a nechytli mě.Jinak dost zajímavá akce byl barevnej onemanwholecar,v noci stříkáš jak pominutej,ráno do toho uplně vygumovanej nasedneš, svezeš se tím,samozřejmě nic nevidíš z okýnek, vystoupíš, natočíš, nafotíš, pohádáš se při tom s nádražákem a ještě ti to jede přes celou republiku, to bylo dost zajímavý.

Jako jeden z mála dáváš aktivně vlaky. Je v dnešní době těžký dělat panely? Máš vytipovaný místa, kde děláš nebo to dáváš náhodně a spolíháš na štěstí.

Pocházím z města kde se graffiti na vlaky moc dělat nedá, tak to u mě není tak, že si z baráku odběhnu za roh do yardu udělat si vlak. Musim pěkně vlakem (auto nevlastnim, podporuji ĆD), jedu většinou sám, jedinej věrnej přítel je můj spacák a foťák, tímto je pozdravuji, jezdil jsem v poslední době min. 50 km daleko, ale bylo to spíž o mnoho dál,kde se zamyšlen toulám do tý jedný hodiny ranní po městě, pak vletim na to a csss csss csss. Ve tři, ve čtyři ulehnu v pět, v šest vstanu běžím na vlak a jedu do práce kde několik hodin šplhám po střeše a pak jsem úplně mimo. Takhle je těžký pro mě dělat vlaky. Jinak se dá dělat všude, prostě jedu vlakem a vidím kam to kluci z ČD neměli stavět.

Jak vidíš budoucnost graffiti? Chceš v graffiti ještě něčeho dosáhnout?

Buď se na graffiti úplně vykašlu nebo se pokusim ještě překonat nějaké své hranice, ale hlavně nenechat se chytit, co víc si writer může v graffiti přát.

Jezdíš malovat za hranice? Kde všude jsi byl?

Právě že ne, v tomhle jsem pěknej toy ,jen v Žilině a v Drážďanech jsem nastříknul, nějak mi to v cizině nevychází, do zahraničí jezdím spíž jen tak na dovolenou.

Co posloucháš za hudbu?

Teď melancholickou, jinak opravdu všechno, ale hodně dobrej je Sámer Issa…uříznout mu péro,dát mu ho do pusy a jeho hlavu strčit koňovi do zadku.

Co říkáš na graffiti v jinejch městech v Čechách?

Nemám to moc zmapovaný, ale všude se dělaj dobrý a špatný věci,některý města jsou na tom lépe a některý stojej za starou bačkoru, ale většinou jsem sledoval dění jen u pár měst, jako Brno, Hradec a okolí Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem, Liberec, těch měst je víc,všude to nějakým svým způsobem jelo a jede a to se mi na tom líbí.

Máš ještě ňáký koníčky?

Dřív než jsem začal malovat, tak jsem jezdil na skejtu a ten mě kupodivu pořád drží, je to zas něco jiného,člověk se pěkně vypotí, zaflipuje, zagriduje a ještě si v klidu na tom zajede do sámošky třeba pro colu, rád si taky čas od času namaluju nějakej obraz a taky rád vypadnu do lesa, je dobrý bejt daleko od města a od nádraží.

Co bys poradil těm, co s malováním začínaj?

Nedělat to jako nějakej módní doplněk a naslouchat zkušenějším, nechat si od nich poradit, jinak samozřejmě skicovat, tagovat, skicovat, ale hlavně sprejovat.!

Kolik utratíš měsíčně za barvy?

To je různý,něco koupím, něco někde dostanu a něco mi dá Baumax do kapsy. Škoda, že ty barvy stojej pořád tolik prachů, ale už se to zlepšilo.

Kdo má u tebe největší respekt na naší nebo zahraniční scéně?

Každej kdo nemachruje a je skromnej i když ví, že je v graffiti třeba dobrej, takovejch lidí si vážím.

Jakej máš názor na streetart?

Jo je to super, taky jsem to dělal a čas od času i udělám, ale pěkně růčo, ne že to všechno vyprásknu na počítači a pak to jenom někde vyšpendlím, stejně tagy….jsou tagy!

Nějaký pozdravy a moudra na závěr?

Já myslel, že celou dobu říkám jen samý moudra. Takže pozdravy pro, Hevna, Gena, Ouhse, Schimanskího, Ciase, Medvídka Pu-du, Sieho, Sofího a Mekova, Bacha na Bacha, Lapaje, PeryFery, Baketa, Blumu, BoEster, Phika, Komu, Pueta, Omika a Lipa,Daskéra a jeho partu, Tomášovi do nebe, JokeGluu-forever a hlavně My Heart belongs only to you J.
Jestli se někomu zdály moje slova trapný a zbytečný, tak je to jedno, tak to má totiž bejt……Pasočka Admirál

otázky: WRiNGER, 11/2006

Sdílej !
+3
0
  

Tvůj komentář