RBLS!

rbls019.jpg

Dnes zabrousíme do další oblasti pouličního umění a vyzpovídáme jednu z mála šikovných slečen co se zabývá Street artem…

Jméno?

RBLS

Představ se nám…

Ahoj jsem ta která lepí RBLS ve východních Čechách. Slečna v nejlepších letech s příznaky zastydlýho puberťáka.

Co začátky jak, kdy a proč jsi začla dělat street art?

To už je strašně dávno. Někdy v 17-ti ještě na učňáku mě to strašně nudilo a prožívala si depresivní období. Při hodinách sem si věčně malovala obrázky. Pár kámošů si všimlo co maluju a chtěli na sešit taky něco nakreslit. To se mi nějak nechtělo a tak sem jim to doma namalovala na samolepící  papír a dala jim to, ať si to nalepí kam chtějí. Lidí přibejvalo a já malovala a malovala. Občas sem nalepila i něco cestou domů ze školy. Po kapsách sem nosila hromady takových ručně malovaných samolepek na obyčejném samolepícím papíru přelepený izolepou :)  Jedno krásný prázdninový odpoledne sem zdvihla palec u silnice a dostopovala až do Práglu. Čuměla sem nemálo. Samolepky všude na značkách, dole pod Václavákem hotový galerky. Od tý doby sem hned zašla zjišťovat co to je. A ejhle Street art :-D   Zapoměla sem na papírové samolepky a hned se pustila se skalpelem do řezání a vystřihování folií. Celý dny sem nedělala nic jinýho. Hrozně mě chytla ta barevnost folií a co všechno se s tim dá vykouzlit. A hlavně vydrží klimatické podmínky. Vždycky mám dobrej pocit když potkám samačku po několika letech. :)

Bereš Street Art jako formu uměleckého sebevyjadřování nebo v něm hledáš i něco víc?

Je to pro mě něco jako dávka pro feťáka. Když musíš tak musíš. Dokonale mi to vyčistí hlavu, uvolní mě to, přivede na jiný myšlenky. V některých samolepkách jde vidět kde jsem zrovna měla hlavu.

Kde všude můžeme tvoje věci vidět. Cestuješ hodně abys prezentovala svoje dílka?

Tak hlavně tam kde se pohybuju nejvíc, tam je to nejvíc vidět.  Dřív sem hodně cestovala, byl na to čas a taky sem chtěla poznávat nový lidi, města, ulice a SA. Samolepky mám rozesety skoro po celým světě. Hlavně ČR pak i Španělsko, Slovenko, Holandsko, Francie i USA. Občas si s lidma co lepí vyměňuju a nebo známejm dám nějaký když jedou do ciziny.

Lepíš sama nebo děláš i ňáký skupinový výlepy?

Většinou lepím sama. Někdy se sbalím, vezmu kolo  a  projíždím se večerním městem. Koukám kde by to bylo dobrý, lípnu to tam. Když se to sejde lepim i ve více lidech. Je to dobrý že se dá hlídat a zároveň lepím vysoko páč sem pak dvakrát vejš když si sednu na ramena.

Kde hledáš inspiraci pro svoji tvorbu?

Inspiruje mě spousta věcí. Nikdy předem nevim co vytvořim. Záleží na náladě, myšlence a celkovým naladění.  Někdy si jen tak lehnu, zavřu oči a už se mi to na víčkách promítá jak v kině.

Co vim tak děláš všechny věci ručně… kolik času denně tomu věnuješ?

Jak sem psala. Dřív to byly hodiny a hodiny dennodenní práce. Denně desítky samolepek. Teď  vyřezávám podle chuti a nálady nebo když i potřebuju vyčistit hlavu a uklidnit se. Našla sem si i jiné ruční práce co mě baví.

Co si  myslíš o street artu dělaných a tištěných na počítači…

No nějak to neuznávám, nahypat to umí každej když k tomu má možnosti. Tyhle samolepky mě nudí, žádnej respekt. Kolikrát je to bez nápadu, nudné a ošizené. Většinou to dělaj lidi co hned chtěj dělat taky SA aby se asi cejtili líp že něco udělaj a myslej si že budou sklízet úspěch.  Co sem tak sledovala tak mě bavili PICTORDIE.

Máš ňáky SA oblíbence ať už u nás nebo v zahraničí? Sleduješ scénu v zahraničí? Co říkáš v porovnání s CZ scénou..

Dřív sem na to měla čas a sledovala kdo co dělá. Teď mě to už nějak nebere. Zkouknu to co mi příde pod ruku ať je to někdo z Čech nebo zahraničí. Myslim si že naše scéna je na tom dobře.

Nějaká veselá, zajímavá nebo akční historka?

Těch bylo :)  Asi nejlepší byla když sem vyjela na kole lepit. Vyhlídla sem si velkou značku pro velkou samolepku. Opřela sem si kolo o značku, vylezla na něj a držela se jednou rukou tyče. Druhou rukou sem se snažila odlepit samolepku od papíru s pomocí zubů. Jako naschvál se mi to přilepilo k puse a ještě se mi kolo viklalo. Hroznej pocit marnosti. Trochu sem zabojovala a nakonec vrch samolepky přilepila. Stáhla papír a přilepila zbytek samolepky. V tom se mi zvrtlo kolo a spodlo a já letěla s ním. Stihla sem se prásknout do ksichtu o značku a zvrtnout si nohu o kolo co bylo podemnou. Hrozná komedie vidět to. Ještě teď, po šesti letech se tomu směju když jdu kolem tý značky. :-D

V poslední době si policie víc všímá i o SA. Měla jsi s ní někdy nějakej problém?

Neměla, dávám si pozor. Jen jednou když  sem lepila plakáty. Potkala sem je několikrát za večer a na závěr u mě zastavili tak sem se proběhla. A jednou ve vlaku sem po sobě musela sloupat všechny samolepky.

Co graffiti zajímáš se o něj? Zkoušela jsi?

Graffiti poprvé sem začla sledovat někdy před 13 lety ještě jako pískle. Byly to články z pop life, doteď to mám někde doma. Dycky sem to chtěla zkusit, ale strach  mi to nedovolil. Nebyly peníze na spreje a nevěděla sem kde je sehnat. Jinak sem párkrát něco zkusila. Věřím že by mě to bavilo, ale nějak mě nejdou ty tvary.

Jaký máš další koníčky?

Mám šikovný ručičky takže toho využívám. Krom SA kutím ještě pletené náramky, potisky na textil, naušnice, různé korálky, roztahováčky. Hraju si s flowersticky. V zimě jezdim na snoubu, v létě na bruslích. Baví mě fotit a toulat se přírodou.

Pozdravy a moudra na závěr.

Určitě moje rodina a moji nejbližší co mě podporují. Velkej dík zaslouží Bobišek, lidi od Spofy, Vlčice i ti kteří sem nejmenovala. Ste tam ve mě. Díky Vám ještě sem.

Kdysi mi někdo řekl: Buď tam, kde chceš být, dělej to po čem toužíš a měj vedle sebe někoho s kým je ti fajn.

otázky: Wringer 06/2009

Sdílej !
+1
0
  

Tvůj komentář