Kobalt / LSD, VIS

kobalt014.jpg

Rozhovor s KOBALTem / LSD, ViS

Jméno ? Crew ?

Kobalt, LSD, VIS

Kdy jsi začal ?

1991

Kde všude jsi maloval ?

Hambrug, Berlín, Köln, Wolfsburg, Essen

Co máš radši ? vlak nebo zeď ?

Samozřejmě vlaky. Už jen proto,že projiždí velká města a uvidí je hodně lidí. Zdi stojí a čekaj na to než je někdo přemaluje. A policii vlaky seru víc.

Frankfurtská scena ?

Začátky asi tak 84/85. Je docelá malá, ale writeři jsou aktivní, hodně malujou, tagujou. Je jich pár s velmi dobrým, vlastním stylem, jak street-bombing tak i vlaky. Je docela málo legálu, ale najde se i pár writeru, kteří malují legalně.

Co si myslíš o evropský a německý sceně ?

V Německu je rozsáhla graffiti scéna (říká se, že největší).Malujou se hodně vlaky a je tam i hodně stylu (jak dobrých tak i těch špatných). No a co se týče ostatních zemí, není to zase tak strašný (Nizozemí, Španělsko, Francie, …). Někomu se možná zdá, že evropa jede víc než Amerika, ale nesmíme zapomenou, že v NYC to všechno začalo a do dnes se máme co od nich učit.

A co východní evropa a Chorvatsko ?

No zatím sem nic moc neviděl, ale doufám, že se to zlepší. Když jsem slyšel, že se v Chorvatsku rozviji „ilegální umění“ byl jsem strašne rád.Chlapy nedejte se !

Na kolik hudba ovlivňujě tvoje malovaní, styl ?

Rád poslouchám hudbu a u toho skicuju. Nejvíc asi hip-hop, ale pro mě není duležíte spojovat rap, breakdance a graffiti. Neznamená, že když posloucháš folk nebo techno, že jsi špatný writer.

Styl ? Máš ho ?

Styl je nejduležitější věc pro writera. Nemůžeš ho jen tak získat chce to čas a zkušenosti. Začína to „bitingem“/kopírováním a každý writer, který maluje delší čas má svůj vlastní styl, který ho odlišuje od ostatních.

Co je pro tebe znamená malovaní? Způsob života, lásku, nebo něco víc ?

Ze začátku to bylo jen takové hobby, dával sem tomu jen trochu času, když byla volná chvíle. Dneska už je to jinak. Když umřel jeden kamarád z crew, který tomu dával všechen svůj čas a graffiti pro něj byl život, pochopil jsem, že to není jen obyčejné hobby. Je to způsob protestu,rebelizmu.

Underground nebo komercializace graffiti? Co máš radši ?

Někdy se rád kouknu na ty velké MODE2 a WON piece nebo podobné práce. Ale přeci jen pravá graffiti scéna patří k undergroudové subkultůře. Komerční graffiti jsou jen další modní vlnou.Nesmíš zapomenou, že je mnohem težší udělat dobrý piece v uplné tmě ješte, když na to máš mín jak 20 minut.Takhle si vybuduješ pravej styl. Komerce je smrt pro progresivní graffiti.

Co si myslíš o jamech? A podobných akcích, kde se schazí writeři ?

Jo tak občas tam zajdu, kouknu na práce potkáš writery z jiných měst, ale nejsou tam dobrý hiphopový skupiny.

Plány do budoucna ?

No každopádně pár vlaků v NYC, ale předtím samozřejmě návštěva yardu a železničních stanic tady u nás.

Chceš vzkázat nějakou zpravu pro Chorvatské writery ?

Hodně štestí všem chorvatským writerům. Posílam pozdrav pro GSK,Danijel,Edo,Zack,Ion (Rest in Peace) dále pozdravy do Zahřebu a do Frankfurtu.

přeloženo z časopisu ZGB KAOS (č.2) ´96

fotky: google

Sdílej !
+5
0
  

2 odpovědí k “Kobalt / LSD, VIS”

  1. sopotski napsal:

    please in english, greeting

    [reagovat]

Tvůj komentář