EL’NiNO / iSK, DiAS – rozhovor a fotky

elnino110_prague_subway.jpg

Rozhovor s El’ninem + fotky !

Jméno?

Píšu EL’NiNO!

Crew?

Moje hlavní crew je iSK, pak nedávno jsem byl přijat do DiA’S crew z Neapole. Celý složení iSK se neustále mění. Je to částečně euro crew. Je složená pouze z trainbombers! Cechy zde zastupují: EL’NiNO, iNOi, PiET, PiNT, GLUE, CHOZE, EGOiST, TULO. Město Bratislava na Slovensku a jejich vlakový systém ničí za nás WELS, iDiOT, DAOR A PANT. Itálie je zastoupena klukama z Neapole a to KOND a ZEROK. A ještě DOKRUiN ze Sicílie.

Skore?

Mám něco přes 250 panelů, nějaký onename a e2e’s

Co Brněnská scéna?

Tak tohle je dlouhá kapitola…Nevim co říct. Nehodnotim lidi podle toho jak kdo maluje, cenim i toye, když jsou inteligentní a nesnaží se zapůsobyt. A tohle je problém Brna…Miliony writerů, ale cenit se dá jen 1 procento. Všechno potřebuje dozrát a hlavně nenosit nosy nahoře, kvůli tagům v tramvajích. Je to těžký, ale pořád zůstává 1 procento zralých, který to tu drží na nohou ve městě i v zahraničí. Intenzita street bombingu je pořád silná. Denodenní sabotáže atd. Ale městský buff system je silnější, ale neni všeho konec. Věřim klukům z ulice, ti se o to postarají…Jednou větou: Scéna je velká, ale slabá, pouze pár gladiátorům se dá říct writers. ViVA LA 1994 ATTENTATOS

Co pro tebe znamená graffiti?

HMMM, znamená už mín než dřív. V 94tým když jsem začínal, šlo všechno strašně pomalu, vývoj vše. Pak zlom a nastala závislost na tvarech a vandalismus. Totální zvrat v životě, od krádeží barev, kriminalizace na základce, po euforie z vydařených akcí. Soutěživost a nadšení prosadit se nebrala meze. Bombing, tagy, chromy, jména a poškozování cizých věcí v jakymkoli rozmezí. Problémy s policii byli hnací motor…a pořád jsou, myšlenky na graffiti byli nesmrtelný. Poté nastoupily vlaky…

Všechno šlo stranou…nová dimenze pocitů a myšlenek nic se nerovnalo nocím v yardech! Nic! Za tuhle dobu jsem prožil nejlepší léta a stále budu věřit že zbytek života už bude nudnej . Tedˇ už graffiti pro mě znamená takovou všední část života. Už je to jen povinost a úcta ke svému jménu, nenechat ho zemřít. Tagy už píšu aniž bych si to uvědomoval a panely už taky nefotim všechny. Dostal jsem se jinam, mám pocit dozrání, ale ne konce. Pořád jsem aktivní a dlouho budu…..jestli mě tedˇ nezavřou.

Styly, vzory, čím se necháváš inspirovat?

Pokud vim, tak se dělí na pár skupin a to wild, simple, bubble, semiwild, blockbuster, free, 3d styles. Vpodstatě cenim všechny, ale sám mám rád jednoduchý a efektivní styl. Nevim na kolik je ten můj, ale celkem mi vyhovuje, nikdy bych nemaloval německej wild style. Připadá mi to styl, kterej se téměř nevyvíjí a je pořád stejnej, je rok 2001 a né 1995 nebo tak, ale na druhou stranu graffiti není moda, ale kus každýho z nás, tak do toho dejte sebe a né moje keci…a malujte to co se vám líbí. V jednoduchosti je krása, ale jen málokdo to dokáže potvrdit.

Oblíbený barvy a trysky?

Zbožnuju Montanu pro kvalitu a rychlost, NY fatcap pro pěknou stopu, symetrickou, růžovej fatcap – rychlost a plná stopa. Bawis – do fixi, neviditelný na útěku. A taky Corio/Paris nebo Nero D’inferno/Roma do fixy taky těžce odstranitelný v kombinaci s autoolejem nebo modrou skalicí. Rytí a fatcapy a fatcapy!!!!

Co začátky, jak, kdy, s kým?

To néééééééééé. To je na dlouho. 1994 start. První byli tagy pak stěny a pak až vlaky v kombinaci s metrama.

Nejkrutější akce?

Každá akce má svůj příběh a je něčím vyjímečná. Je to vlna zážitků, který Tě poznamenaj do konce života. Můžu z nich něco vybrat ,ale nejhorší to není. Je to třeba akce z Milána:  Ve čtyři hodiny ráno pokus o sabotage, tentokrát druhé nejhlídanější linky v Miláně a to YELLOW LINE. Kolem půl 5 ráno vypáčení poklopu, který je přímo u hlavní cesty, po které jezdí i místní guards of subway. Poklop musíš nechat otevřenej, protože zevnitř ho neotevřeš a tim pádem je to vizitka pro security, JSME TADY,CHYTTE NAS!!! Po 8 minutovém prolomení zámku následuje 20 metrová šachta v klimatizaci stanice asi 30 metrů od nablískané masky metra. Tiše, ale hbitě utíkám k druhému vozu. Ve složení ANK, RUTE, DAZE, EL’NINO, SAND a SPICE. Nedaří se ale udržet dostatečný ticho. Záhadně utíkám jako první. Samotných 5 metrů od metra, dělící mě od té krásy, spatřuji uvnitř vozu obličej s pistolí v ruce a s vysílačkou v druhé. Mozek stojí, ale čas ne. Mohutná postava vybíhá z kabiny a již jdou rozpoznat říši odznaků a výzbroje. Všechno mi došlo, ale v tom do mě naráží SAND se slovy: NiNO, WHAT iS? PROBLEM??? Začínám řvát ze stanice do tunelu …A.T.M, A.T.M.!!! (a.t.m jméno společnosti zajištˇující ochranu meter v Itálii) Naše 6 člená skupinka hodně rychla změnila směr a začala se vracet. Já jakožto první jsem byl při návratu pochopitelně poslední. Začal jsem taky utíkat, ale to už zbíhali ze stanice další a.t.m. guards zabíhám do tunelu, ale nemůžu najít šachtu, vše se odehrává ve vteřinách. Za mnou 4 a.t.m. předemnou tma. Náhle vybíha RUTE a volá NiNO, NiNO, COME, COME HERE!!! Utíkám po hlase a spatřuju světlo šachty, jako blesk vybíhám nahoru a kluci za mnou okamžitě zabouchávají mohutnou mříž!!! Jsme volní…z nedaleké stanice je slyšet startující auta,utíkáme dál…už jsme u našich aut a mizíme domů. Všichni jsou nasraný a já taky, další šance na žlutý už nebude………..

Čemu dáváš přednost? Legal vs. ilegal?

Jednoznačně preferuji ilegální akce, formy train bombingu jakymkoli způsobem. Pro mě je 99 procent graffiti – vlaky a metra. Nejvíc cenim metra.

Co muzika, break a tak?

Break? Nedělám, líbí, obdivuji beru! Zdravim beat up kluky, hlavně Caspera!
MC’S? Dělám, líbí, obdivuji, beru!
Hudba? Já osobně mám rád i Depeche mode, ale hlavně mě nejvíc zabíjí francouskej hip hop. Poslouchá ho i můj otec, má rád jejich melodie a harmonii hlasu v tom sem snim za jedno, Francie hlavně Marseille nebo South Paris, vážně největší respekt a obdiv. Maj svůj styl, nový haitky atd. Jsou největší. Seru na ameriku!!! Každopádně francouzskej underground a Polsko.

Jak vidíš budoucnost graffiti?

Budoucnost graffiti je bohužel závyslá na penězích, stejně jako naše konzervativní společnost. Cím mín jich stát má tím líp, ale jen pro graffiti a né pro život, ale já chci žít dobře, tak si musim vybrat… Myslim si že ilegalní graffiti bude brzy postupně zatlačeno do nejmenších periférií a vyhubeno, ale až za delší dobu. Možná se graffiti jako umění prosadí na plátnech a bude se prodávat, ale ta pravá podstata ilegálních jmen tim zahyne a toho se nechci dožít, proto musíme dělat v těchto posledních chvílích co zmůžeme pro záchranu toho, čeho je naše Já produktem. Za chvíli bude pozdě!!! Zákony, security, rodiny, děti… i na to dojde, ale Já s tim počítám. Udělám do tý doby maximum.

Máš ještě jiný koníčky?

Něco málo, rád spim a flákám se po ulicích. Dělám Taiský box, posilovna, dříve Jiu-jitsu. Cenim Aikido v kombinaci s ulicí je to dokonalej smrticí balet. Pořád ještě nekouřim – nic! a nepiju alkohol. Věřte nebo ne.

Plány do budoucna?

To je těžký. Zatim žádný. V malování? Dávat dokud mě to baví. A v životě? To si nechám pro sebe. Možná budu policajtem a nechám se od všech uplácet, doufám že budu u kriminálky! Třeba nějakej poručík. Joooo!! A všechny ty dutý hlavičky mě budou poslouchat a Vás budu na výslechách mlátit!!!ale za nějaký úplatky Vás nechám .

Co bys poradil začínajícím writaz?

Hodně skicujte. Mějte svou hlavu. Necrossujte! Vydržte. Nehulte, ale malujte a nenechte se odradit. A hlavně malujte jen pro sebe, ne pro pozu nebo pro druhý.

Máš nějakej cíl nebo nesplněnej sen?

Můj cíl je dát všechny metra v Evropě, dáli pánbůh i na světě, ale to je téměř nemožný, ale budu se snažit okupovat Evropu co to půjde. Cenim lidi co metra dávaj v týhle době. Dřív to bylo skoro vše doslova legál. Vyděli jste zmrdaný Rímský metro? (Já jo, jak NY v osmdesátejch letech – WRiNGER!) Jo dřív, ale teď na to zapomente. Je těžký!!! Ale dá se! Všude je to víc hlídaný atd. Atentáty tomu přispěli a za to jim díky. Fakt beru metra 2001. A víš. Byl jsem tyhle prázdniny hodně po Evropě a všude vám řeknou: 2-3 roky zpět, žádnej problém, ale nyní se situace změnila větší ochrany, více peněz. Až teď je to pravej HARD CORE!

Kdo má u tebe nejvetší respekt na naší scéně?

Tak to nevim. Každej cení někoho jinýho. Nemůžeš soudit podle časáků nebo videa. Pokud neznáš osobně scénu nebo město tak je to všechno neoprávněný. Hodně často writers z magazínů, malují nyní jen zřídka. Nedokážu odpovědět.

Náký pozdravy, moudra?

Tak zdravim celou mou crew, pak kámoše GEE, SUNS, ECROU, WiX, RiS, UMRU, VEUT, LUTER, BOiD, RWEK, SUPER, PiWO, PCHE, ROMEO, 2MAD, UPIR, ROGER(DSF), RELAX(DSF), ANK (VMD70′S), SAND (VDS), LAMANO, FOOT, ANEK(THE), PANDA, DUMBO, POISON, CENTO, WXS, WiLLiS(CLM), PORC, REW(SKS), RAGE(DSF), BUNY(KRZ), AiLOW, DASEX, iDiOT, Dj CHOCOLATiC, Dj MiRKO a všechny kterých je fakt spousta, ještě:ORF, ACL, CFM, BHB, NA, Y2K, RHC, DSF, DSK, CMR, AFDTx, FUY, KR2, TSK, WTK, 49′S, VDS, DRM, VMD70′S, MG’S, THE, MDF, GB, CLM, MUTANTS, ……………………………………………..

Budem hodný zapomenou!!!
Budem zlý, legendou stanou!!!
Graffiti je zločin, já zločin miluju……

otázky: WRiNGER, 12/2001

| nový fotky | fotolog1| fotolog2 | fotolog3 | crewlog | video |

Sdílej !
+3
0
  

2 odpovědí k “EL’NiNO / iSK, DiAS – rozhovor a fotky”

  1. jan dinko napsal:

    čau,vypadam jako ty i pišu,podobně jako ty.sem ze zlina a jsem v ulicich zlina.

    [reagovat]

    jan dinko odpověděl:

    rad bych tě poznal osobně.děkuju.jinak pochazim ze slovenska je mi 22 let

Tvůj komentář