Radikální dotazník: Šiby!

siby_028

Nějaká moudra + fotky od Šibyho….

.

Jméno/a, Crew/s, Skóre?

Šiby one, krew žádná, ani teď, ani předtim, ani potom. Nejsem společenskej typ. A skóre je zbytečný řešit, určuje jenom finanční možnosti, ne kvalitu písů. Sou lidi, co udělaj dva krutý chromy a konec, a pak sou lidi, co udělaj už po devadesátý pořád stejnou rybu.

Co tě na graffiti přitahuje?? Co pro tebe znamená?

Moje odpověď na tuhle otázku se přibližně každej půlrok mění. Momentálně to pro mě není žádný umělecký vyjádření, žádná hluboká filozofie, jenom čistej bombing. Baví mě to dělat. Baví mě to v tu chvíli, kdy držim stlačenou trysku, pak už se k tomu dál nevracim a neřešim to. Někdo by řek, že graffiti dělam už jenom ze setrvačnosti.

Rozpovídej se o době, tvejch začátků, kdy, kde a s kým jsi začínal malovat? Co Tě k tomu přivedlo a jak ses dál vyvíjel?

Jako každej, viděl sem to na ulici, v časáku, kámoši to zkoušeli, tak sem se do toho taky zakous. Byl sem v tom už od začátku víceméně sám. Kdo měl elán malovat, neměl prachy a obráceně. Standard.

Měl jsi v začátcích náký oblíbence nebo vzory, kterí Tě ovlivnili? Popřípadě co a kdo Tě ovlivňuje v současnosti?

Taky jako každej. Bez toho aniž by člověk viděl graffiti někoho jinýho, žádnej svůj styl sám z patra nevymyslí. Takže i já se snažil dělat věci, co sem viděl kolem sebe. No a v současnosti už dlouho nic, občas nějaký nárazovky z ciziny.

Jakej máš názor na současnou Pražskou scénu v který se pohybuješ?

Jelikož sem se začínal učit na daleko vyššim levelu, než kterej teď v Praze jede, tak většina co vídam, sou pro mě dysgrafický sračky, který od postupu dopředu maj hodně daleko. Na ulicích se najde občas ňákej sympatickej chrom, legály sou celkově v kategorii Hrůza až průměr. Sem za tenhle názor hodně kritizovanej. Hloupý je, že právě těma toyema, co nikdy nic pořádnýho neudělali, před rokem začli a za rok skončí, ale teď si myslej, že sou v kurzu. Ovšem sou tu i výjimky, na který se pořád rád dívam.

Koho ceníš z momentální scény resp. kdo tě nejvíc baví případně nebaví?

Cenim všechny, kdo se nesekli na jednom místě, a na kterých vidim, že se snaží pohnout se někam dál, nikoli zpátky. No a nebaví mě všechno ostatní.

Jak to vypadá aktuálně s tvoji aktivitou, jak často maluješ? Srovnej to s dřívější aktivitou.

Je to různý, podle času a nálady. Teď v létě nedělam třeba dva týdny nic a pak třicet chromů za týden, protože mě to chytne a mam sepsaný místa, který chci dát, tak je dam najednou. Ve srovnání s dřívějškem je to taky relativní. Někdy sem nedělal pár let a jindy patnáct chromů za noc.

Rozpovídej se o nějakých povedených humorných nebo hardcoreových akcích…

Tak jedna z nejhumornějších, nejhardcorovějších a nejzajímavějších akcí byla ta, když sem si jednou večer řek, že pudu na chrom, tak sem se sbalil, sed sem do auta, přijel na místo, došel ke zdi, udělal v klidu pís a odjel domů. Tohle je jedna z mých nejzvláštnějších akcí, protože takovejch opravdu moc není. Většinou se mi stane něco naprosto neuvěřitelnýho, čemu při vyprávění věří akorát lidi, který mě znaj, protože vědí, že se mi „netradiční“ věci stávaj každej den. Mam tolik atypických historek z akcí, že bych je moch prodávat, ale tady se o žádný nezmínim, protože už mě nebaví poslouchat a číst v diskuzích, jak si vymýšlim nesmyslný stórky.

Jak malování vnímá tvoje rodina a lidi v tvém okolí?

Tak rodina nijak, neřeší co dělam nebo nedělam. A lidi v okolí to buď neví a nebo ví a jejich názor mě nezajímá, takže ani nevim jak to vnímaj.

Oblíbený fixy, barvy a trysky?

Fixy ani ne, barvy a trysky podle toho, co zrovna je. Dá se dělat se všim, když víš, co od toho čekat.

Měl jsi někdy problémy s policií kůli graffiti?

Chycenej sem nikdy nebyl, ale problémů pár bylo. Nic, co bych nezvlád.

Jak vidíš budoucnost graffiti? Chceš v graffiti ještě něčeho dosáhnout máš ňákej nesplněnej sen nebo přání?

Na starý kolena, když už má člověk v sobě víc tý zodpovědnosti, se těch nesplněnejch snů dosahuje čím dál obtížnějc. Já jich ještě pár mam, ale nijak na nich netrvam. Nezhroutim se, když už je nestihnu realizovat.

Jezdíš malovat i za hranice? Kde všude jsi byl?

Vůbec. Nic mi to neříká. Dělam to proto, abych to sám vídal, když někudy jedu. Udělat pís někde, kde už ho nikdy neuvidim, je pro mě plýtvání časem i penězma.

Názor na street art?

Street art je pro lidi, co se bojí dělat graffiti.

Co posloucháš za hudbu?

Na hudbu nemam moc čas. V autě mam naladěný křesťanský rádio Proglas, kterym ubíjim každýho koho vezu, jinak podle nálady.

Máš ještě jiný koníčky? případně jaky?

V týhle době převládaj dva. Jeden je bezcílná jízda silnym autem po okolí Prahy, Berouna a Plzně, a druhej je důsledná výchova mýho psíka, aby neprohryz krk každýmu, koho potkáme.

Myslíš, že je pro graffs důležitý talent, nebo se člověk může vypsat i z ničeho jen díky zápalu a intenzitě?

Těžko říct. Ale pokud budu soudit podle sebe, tak stačí zápal a snaha.

Co by jsi poradil lidem do začátku?

Ať ani nezačínaj. V týhle době už to nemá smysl rozjíždět. Graffiti je podle mě už na konci s dechem. Ta zlatá doba je pryč a nikdy se nevrátí. Kdo to zažil, měl velký štěstí a může na to vzpomínat. Zatím co dřív byl chaos ve společnosti a díky tomu se k nám dostalo i graffiti, tak teď je chaos v graffiti a společnost už se sebrala a účinně proti tomu bojuje.

Oblíbený graffiti video?

To nemam. Na každym se najde akce, která se mi líbí a která ne.

Kolik utratíš/tils měsíčně za barvy? (v době kdy to jede/jelo)

Když nejsem zrovna ve finanční tísni, tak si toho moc nevšímam, ale jelikož sem před ňákou dobou udělal větší nákup po několika krámech, tak teď vim skoro přesně, že za poslední tři měsíce sem v tom nechal necelých padesát tisíc korun. Ale z toho sem taky několik lidí pozval na písy a ještě mi pár plechovek zbývá.

Nějaký pozdravy a moudra na závěr?

Moudra? Sám bych ňáký potřeboval. Ale pozdravit chci všechny mý dobrý kámoše, kterejm sem dělal dva roky skicy, protože sami neuměli ani sundat víčko z fixy a teď se tváří jako že mě neznaj. Ty, který sem zval na písy a na jídlo když neměli prachy a teď mě závodně pomlouvaj všude kudy choděj. Ty, za který sem dělal písy ve streetu, aby taky byli někde vidět a když sem byl v prdeli a oni za vodou, tak mi přibouchávali dveře před xichtem. Pak lidi, který mě nikdy nepotkali, ale už stihli všem kolem sebe říct, jakej sem debil a lhář. A taky ty, který maj tu kuráž říkat přede mnou jinejm lidem, že sem si vymyslel ňákou nesmyslnou fantastickou hardcorovou akci, přestože oni sami se tý akce zúčastnili se mnou. Prostě pozdrav pro všechny tyhlety prima kamarády, na který se nezapomíná.

Sdílej !
+12
-2
  

Tags:

jedna odpověď k “Radikální dotazník: Šiby!”

  1. abcde napsal:

    budeš kouřit ptáky Mrdko za to co jsi udělal v BnJ…uvidíš sám….

    [reagovat]

Tvůj komentář