SKRE / SPL

skre014

po delší době jeden extra rozhovor ze Zlína….

Co vás přivedlo ke graffiti?

Maloval jsem si od malička, nevzpomenu si přesně co byl ten hlavní spínač. Ale asi na to měl velký podíl basketball. Hrál jsem totiž několik let basket za Zlín a jezdilo se na zápasy po různých městech jako Olomouc, Brno, Ostrava apod. A tam jsem viděl pořádně zbombené ulice asi poprvé. ve Zlíně toho moc ještě nebylo, až na pár kousků. Potom začal vycházet v časopisu pop-life, legendary serial s graffiti, který asi oslovil hodně lidí, včetně mě.

Proč SPL, jak vás vůbec napadl název crew a co znamená?

Když jsme vymýšleli název crew, chtěl jsem aby písmenka byly trochu netradiční. Verzí bylo víc. Vím, že jsme listovali v anglicko-českém slovníku a hledali nějaký extra název. Ale tenkrát jsme byly velcí pohodáři a dělali si ze všeho prdel…takový Svět Pohodových Lidí. No a už to bylo. Potom už vznikaly další a další verze z legrace, jako třeba teď na výročí sprejujeme patnáct let.

Jaké byly celkově začátky ve Zlíně? První malující,(kdo tu byl úplně první?) první chromy, zdrhačky, a ostatní malující ve Zlíně..

Já chodil na 16ku na základku a pamatuju si jak se udělaly na dnešním legálu úplně první graffiti, nevím kdo to tenkrát dělal, ale bylo to myslím povolené školou, bylo to normálně namalované barvou. A vzpomínám si, že to bylo fakt dobré. Pak si pamatuju pomalovanou tržnici u Prioru, ale na jména si už nevzpomenu. První crew co jsem tak zaregistroval byla SNZ, to maloval NAOK. Pak už bylo AFH neboli 168 crew, kde to vedl KOPR. Pak už se začali nabalovat další lidi a crew, třeba jako LOG později DNC. Jednu dobu hodně bombila CH crew. Ja tenkrát začal dělat sám GFS. To byl asi rok 96-97. Udělal jsem dvě věci autoemailama nejhoršíma sprejema co byly. první věc jsem udělal tak, že jsem řekl mamce, že jsi jdu pro sešit od spolužáka a mezitím jsem dal svoji první věc. Bylo to na jížňácích za 2.segmentem, vím že mohlo být tak 21 hodin, trochu pršelo a kolem dupal ježek. Červená výplň a černý obtah. pamatuju si to jako dnes… hrozné, ale dal jsem to. U druhé mě málem chytli, ale dodnes pořad drží…vyfotil jsme si ji teprve teď nedávno z nostalgie. Dále bych měl zmínit crew jako CHB, DWK, KN, CMB, CR, DWG později TYF, MIT a LOVE aka SCTX, THK,TZM, WFH, NEE. V Otrokovicích si vzpomínám na VNK, DSW, RCW…

Jaké mezi vámi byli vztahy? rivalita, obíráni o barvy hnací motor dopředu?

Rivalita určitě byla a byla hlavním hnacím motorem všech si myslím. Pokaždé když jsem viděl novou věc, mě to pořádně nakoplo udělat lepší, na ještě lepším místě. Nás jako SPL ze začátku skoro nikdo neznal a dlouho nikdo nevěděl kdo to dělá. To mě hodně bavilo. Žádné spory nebo války jsme nikdy s nikým neřešili, dělali jsme si svoje věci.. Jinak mezi ostatníma crew vím, že to někdy celkem vřelo….

Co tě/vás ovlivňovalo a dodnes ovlivnuje v tvojí tvorbě, čím se inspiruješ? Ovlivnil tě/vás někdo v začátcích, jiné jména,crew z ČR nebo ciziny?

Co se týče Zlína a začátků, tak mě vždycky bavil a nakopával KOPR 168 a CORK DNC. Jinak jsme sledovali různé časáky, věci z Prahy jako ABX, DSK, ZCF,WHS atd. taky Olomoucká PORNO crew nebo FT crew z Ostravy mě vždycky bavila. Ze Slovenska NOMAD a později i kámoši TSL crew ze Spíšské nové vsi. KREA a BOSH. Ale určitě inspiraci mi stále dává spousta světových jmen jako DAIM, CANTWO, PEETA, MAD C, DARE, DOES, BOND, RUDE, TOTEM, bylo by toho hodně.

Popiš nějakou zajmavou akci, něco co stojí za zmínku.. :)

Akcí bylo hodně, vtipných i ne moc zrovna příjemných. Ale třeba si vzpomínám, když jsme kdysi dávno šli městem a potkali jsme ožralého bezďáka co dělal bordel a válel se pak na zemi, tak schytal tago chromem. Později mi kdosi řikal, že viděl somrovat borca po parku s SPL na zádech. takže vznikla další verze názvu sprejem po lidech :-)
Nebo jednou jsme klasicky šli za školu, vysypali jsme pokladničky, kde byly doslova samé desetníky a dvacetníky a šli za to koupit dva spreje. Jenže do večera jsme to ani nevydrželi a udělali jsme bombing v 11 dopoledne mezi barákama na Jižňácích.
Taky bylo vtipné pak chodit vyvolávat fotky chromů. Tenkrát byly jen filmy, takže si do poslední chvilky nevěděl jestli to máš vůbec dobře vyfocené.

Jaký máš názor na street-art?

Street art je pro mě oživení místa nebo prostoru v ulicích. Umění využít nezajímavý objekt a udělat z něj nápaditou věc. je to galerie v ulici.

Jaký máš názor na součastné dění v graffiti v ČR? Myslíš že má graffiti v budoucnu místo ve společnosti?

Nějak zásadně scénu nesleduju, sem tam ve slabé chvilce mrknu na report z jamu, ale myslím že v současné době graffiti trošičku stagnuje, co se týče zvučných jmen…přijde mi, že je jakoby víc sprejerů, ale málo těch dobrých. Ale samozřejmě je u nás pořád dost dobrých writterů. Graffiti budoucnost určité má a je jedno jestli to bude formou street artu, nebo že bude na obrazech v galerii. Vidím to z vlastní zkušenosti. když dělám nějakou zakázku. Lidi se většinou bojí toho prvního kroku, pak když už jim posprejuješ pokojík, tak zjistí, že by si ve finále nechali posprejovat ložnici i kuchyň a do koupelny na strop delfínky :-)

Co by si vzkázal těm co s tím chějí začít? Má smysl dnes ještě vubec začínat?

Určitě má smysl začínat, pokud tě malování fakt baví…můžeš začít písmem a kdo ví kam až tě to posune. Ale ze začátku je dobré mít úctu a respekt. nechodit hned buřit na co nejvíc viditelná místa jen ať všeci ví že jsem tady..to je blbost. my třeba ze začátku chodili po stavbách a tam jsme zkoušely tagy, throw upy, charáče, všecko…. Dnes už je všeho dostatek, my tenkrát měli na hovno spreje a skoro žádné trysky.

Pohled na uplynulých 15. let, co ti graffiti dalo, lidi co jsi poznal a znáš doted i ty co se ti stratili ze života?

Graffiti mi dalo hodně. poznal jsem hodně umělců, kreativních a fajn lidí. Je to má životní náplň, koníček a čím dál víc, sem tam i jako práce. Nedokážu si představit, že bych s tím přestal. jednu dobu jsem se více věnoval DJingu a nakupoval místo barev, reggae desky z jamajky,ale strašně mi to chybělo a dnes už má malování jednoznačnou přednost. Graffiti mě naučilo milovat barvy a celkově výtvarné umění. Díky graffiti teď dělam i obrazy a kdo ví kam mě to až zavane. možností je plný vesmír.

Sdílej !
+6
0
  

Tags:

14 odpovědí k “SKRE / SPL”

 1. Iýgnor napsal:

  jako kdyby do Zlína prijeli kolotoce z USA

  [reagovat]

  Skredator odpověděl:

  …klasický komentář zoufalého toye :-)

  punkcrust odpověděl:

  jo no…šlahaj zkapat někam do kouta

 2. okamžiksituace napsal:

  iygnor: napsal člověk který je rád za rovnou čáru :-)

  [reagovat]

 3. Iýgnor napsal:

  klasický ,že se po čase z člověka co se moc inspiruje u jiných stane jen nadaný plagiátor ,ale u nás se to cenní ,protože málo kdo se dostal dál jak do Polska ;)

  [reagovat]

  Etyl odpověděl:

  Nahod sem svoje fotky,určitě maluješ hrozné pecky,když máš tolik moudra….Apropo,koho teda podle tebe Skre kopíruje ?To mě fakt zajímá…A vymysli si lepší Nick…Tohle je fakt moc,po měkkém I psát tvrdé!Ale jestli jsi jako Ignor a tvůj nejlepší kámoš je Stoupa,tak to vše vysvětluje!!! :P Mír s tebou borče…

 4. okamžiksituace napsal:

  a na to si přišel kde prosimtě? :) )

  [reagovat]

 5. slusnej napsal:

  Jé,
  Mykser 2002,jsi dělal i v Žilině…
  Mám foto(tenkrát i dnes).
  Zdravím

  [reagovat]

  Skredator odpověděl:

  yes, taky zdravím! dělal jsem tam nekde pod mostem..super zóna, fajn vzpomínky !

 6. ubut napsal:

  šlehy….
  škoda, že není ilegál…

  [reagovat]

 7. Etyl napsal:

  Skre umí,o tom žádná!!!

  [reagovat]

 8. ggios napsal:

  Kolotoče , nekolotoče . Cením vše.

  [reagovat]

 9. Klasik napsal:

  lepší než hákáč na nový fasádě…

  [reagovat]

  Ýignor odpověděl:

  ,ale zas horší než píča …

Tvůj komentář