CiAS / UPSK, AM, NGS

Jméno(a)?

CiAS!

Crew(s)?

UPSK, AM, NGS

Skóre?

Nevím…nějak mě nebaví to počítat, radši to maluju :o ) Víš jak…pieců není nikdy dost!

Co pro tebe znamená graffiti?

Když něco děláš jedenáctej rok, co to pro tebe asi znamená? Je to věc co mi dává jistotu a taky něco co ukojí mou touhu tak jako nic jiného…když někdo jedenáct let kouří tak je na tom taky závislej :o )

Jakej máš názor na současnou středočeskou graffiti scénu?

Chybí jí stará škola…většina writerů co jedou čelo středočeský zcény udělá piece jednou za měsíc a jsou nahoře. Upadlo to. Jsem zastánce toho že člověk kterej udělá jeden piece třeba za 14 dní není writer..kéž by šlo nakouknout trochu zpět…s Genem jsme malovali každej druhej den aby jsme si udělali rezpekt. Dneska ti každej řekne „nemám prachy“ my je ale taky neměli….jezdili jsme holit akce jako že jsme ve dvouch dělali z prdele poslední zvonění na Václaváku a večer jsem si z těch peněz udělal 2 panely a 15 barevnejch bombingů ve streetu. Je ale jiná doba…jestli těm lidem nevadí že si hrajou na kingy a maj za sebou hovno pieců ať si to klidně jedou…je to jejich věc…já bych na to moc hrdej nebyl. Nejhorší, ale je že takovejhle člověk se pak povyšuje nad někým, kdo si svý jméno poctivě a pracně vybojoval.

Styly, vzory, čím a kým se necháváš ovlivňovat a inspirovat?

Každej piece, ať už je od kohokoli tě svým způsobem ovlivňuje a inspiruje. Jsem rád když vidím věci od novejch lidí ikdyž jsou to sračky, mám z nich větší radost nežli z věci od svýho kámoše od kterýho čekám peklo a on ho dá. (Na těch sračkách se člověk učí). Mě osobně se vždy nejvíce líbilo Německo…tam jsem asi čerpal nejvíce inspirace :o )

Oblíbený barvy a trysky?

Malovat se dá vším… jako každej každej writer na tuhle otázku odpovím jednoduše …originála na Montaně je největší var :o )

Co začátky, jak, kdy, s kým?

Svůj první piece jsem udělal v listopadu 1993.Ale to se snad ani nedá počítat jako piece :o ) Jinak vše se to rozjelo v roce 1994 (první panely a bombing ve streetu). V tý době malovalo v čechách tak cca 20 lidí, takže narazit na writera, když nebyli mejdany ani shopy bylo těžké. Nejvíce mě naučila vlna lidí jako je BIOR, BLOET, SEXY, LA4,  JOOST, JACK, KESA, KINA, REK, ČOČKIN a spousta lidí okolo nich.To bych ale nesměl psát jen rozhovor ale román abych do toho shrnul co mě kde kdy vzalo, s kým a jak a co mi to kdy dalo.

Jsi hlavně ilegální writer, chytli tě už někdy?

BYL jsem writer…teď už jen holim legály…sice dám každej tejden jeden,ale to se za writering počítat nedá. Jinak na mě v Nymburce byla vypsána odměna 20.000,- takže dost lidí mluvilo a já to pak odskákal s dvouletou podmínkou a nějakou tou pokutičkou:o) S dnešníma zákonama a tímhletím vroubkem jsem radši přestal s illegalem. Ne že bych se toho bál…to neeee, illegal mě vždy hřál u srdce, ale fakt v mým věku přemýšlím jinak a mám jiný plány než za chrom ve městě dostat rok natvrdo.

Jaká byla tvoje nejkrutější akce?

Nedokážu posoudit která z nich byla nejkrutější…bylo jich hodně pekelnejch jako třeba ležení pod jedoucím nákladním vlakem při zdrhačkách z depa….skákání z třetího patra na strom kterej byl tak 3 metry od rooftopu na kterým mě díky tomuhle skoku nečapli :o )

Jak vidíš budoucnost graffiti? Chceš v graffiti ještě něčeho dosáhnout?

Jediným mým cílem v týhle době je rozjet novou zcénu tady u nás…svý cíle mám už za sebou a ty co za sebou nemám už asi nikdy nedoženu.

Jezdíš malovat za hranice? Kde všude jsi byl malovat?

Za hranicema jsem toho moc nenamaloval…proto o tom radši ani povídat nebudu.

Co posloucháš za hudbu?

Samozřejmě jsem věrnej rapu…poslouchám spíš Ameriku…českej rap se moc poslouchat nedá až na pár vyjímek a Evropu taky zholim, ale nemusím ji tak často a nějak extra po ní neprahnu.

Co řikáš na úroveň graffiti v jiných městech v ČR?

Jsou města který jsou hodně rozjetý a je to feer, na druhou stranu jsou zase města kde v tomto případě chcípnul pes. Jmenovat města kde je to jak rozjetý si netroufám, nerad bych kvůli své nevědomosti některému z nich ukřivdil anebo naopak :o )

Máš ještě jiný koníčky?

Pár let jedu beatbox a před pár lety jsem taky tancoval a založil dnešní kiNGS bboyz kru. Zkoušel jsem i rapovat, s Kafesem jsem založil MOXU ale časem jsem si uvědomil že na to asi nemám (teda spíš mě to asi nebavilo)

Co bys poradil začínajícím writaz?

Malujte, malujte a malujte…rezpektujte a budete rezpektováni. Kdo si myslí že je king je toy, protože na posouzení je tu zcéna…soudit sama sebe nelze !!!

Kolik utratíš měsíčně za barvy?

Nevím…mám doma zásobičku, kterou automaticky doplňuju…mám strach z toho že mě chytne chuť malovat a já nebudu mít čím :o ) Proto radši preventivně při každé návštěvě Prahy pokupuju bedničku Montanek :o )

Kdo má u tebe největší respekt na naší nebo zahraniční scéně?

Na naší zcéně je a vždy bylo jedno nejsilnější jméno a to je SCARF…jinak je tu hodně lidí co rezpektuju. Je jich dost.

Jakej máš názor na street art?

Není ho nikdy dosti….až ho bude dosti tak to poznáme :o )

Nějaký pozdravy a moudra na závěr?

Zdravím všechny co cením a taky všechny co cení mě. PEACE TO ALL

otázky: WRiNGER, 2/2004

+5
0