KEiM/2MW

Co píšeš?? Crews?? Skore??

    Ahoj, píšu Keim nebo taky Koolgeim někdy 2mw a občas 4mf a věci už jsem přestal počítát, není to důležité.

Začátky, kdy, kde s kým a jak??

    Na první setkání z graffiti si pamatuju uplně přesně, bylo to v létě 97 na chatě mích rodičů, klasicky jsem se na chatě nudil, tak jsem probíral hromady starých novin kde jsem asi hledal dívky blesku))) a najednou vidím malinkou fotku panelu na metru!!!Dodnes si ten pocit vybavuju strašná síla, nevěděl jsem proč jak, kde, jen jsem věděl že to taky musím dělat a hned.. každej to asi zažil! problém byl jen v tom že jsme nebydleli ve městě a neměl bych se jak dostat z města domů, neměl jsem kamáráda který by šel malovat se mnou a o penězích ani nemluvě. Tahle bezmoc trvala asi 3 roky mezitím jsem jen seděl doma skicoval a snil o tom jak to jednou taky zkusím. Podařilo se až na jaře 2000 kdy jsem si za zběr třešní vydělal na první chrom a černou hitcolor, vzal kolo a začal objíždět Znojmo maloval jsem většinou sám nebo mě občas hlídal spolužák ze školy. Po 2měsících jsem potkal kluky co už ve Znojmě malovali a vzali mě mezi sebe do 4MF což byl pro mě tenkrát splněnej sen.

Co tě na graffiti přitahuje??

    Co ti graffiti přináší a co ti naopak bere??—Asi ta svoboda ve vyjadřování, to že můžu cokoliv udělat venku, někdo další to vidí a dozví tak jaký mám pohled na věc nebo co zrovna dělám a něco si z toho třeba veme nebo ho to třeba nasere… což už se taky párkrát stalo)) Jinak dalo mi to hodně vlastně všechny kamarády co mám, poznal jsem spoustu míst na které bych se nikdy nedostal, skrz malování jsem se dostal k práci v reklamě která mě baví, mám trochu odlišný pohled na společnost, těch věcí s tím spojených je hodně. A nevzalo mi to nic.

Jak malování vnímá tvoje rodina a lidi v tvém okolí?

    Tak rodiče si museli zvyknout to je jasný.. od začátku řekli že je to jen můj život jsem plnoletej tak případné pokuty budu platit sám! A takové rozhodnutí mě vyhovovalo.. Teď žiju z přítelkyní a ta má spoustu své vlastní práce, ve floristice takže se vzájemě tolerujeme a podporujeme.

Byl jsi někdy malovat v zahraničí?? Jestli jo, tak kde??

    Spíš mě baví jezdit po české republice, člověk by měl napřed poznat svůj kraj než vyjede ven, chtěl bych si zamalovat ve všech větších i menších městech u nás, popřípadě i vecnice nemám s tím problém. Zahraničí mě tak moc neláká ale maloval jsem v Bratislavě, Wídni, Berlíně, Budapešti, Bukurešti a na pár místech v Bulharsku.

Rozpovídej se o nějakých povedených humorných nebo hardcoreových akcích… 

    No těch příjemných i nepříjemných zážitků je spousta, každá akce je něčím zajímavá ale jsou to moje zážitky, nechám si je pro sebe. Neumím moc výprávět.

Co problémy s policií?? Byli někdy nějaký??

    Nikdy mě při malování nechytli, většinou jsem opatrnej, nebo mám štěstí.. jednu dobu v místích novinách vycházel inzerát za zveřejnění informací na dopadení keima v hodnotě 10 000,-.. nebo zrovna nedávno nás v rakousku někdo práskl, že se z batohama motáme blízko nádraží tak nás sebraly a strávili jsme pár hodin na stanici, kde jsme vysvětlovali ze ty barvy v batohu jsou náhoda a ze jsme ty vlaky nechteli pomalovat.. nebo tenkrát, nás honil policajt v Hodoníně na nádraží, když jsme museli vyskočit za jízdy z nákladního vlaku a když na tebe ten idiot křičí „stuj nebo střelím“ a ty nevíš jestli to fakt náhodou neudělá…. jsou to věci na které se každopádně nezapomíná.

Patříš mezi velice originalní tvůrce graffiti a street artu. Z koho nebo z čeho čerpáš inspiraci, případně, kdo tě ovlivňuje??

    Většinou pomůže když se jdu projít ven nebaví mě moc sedět doma spousta podmětů přichází z venku z prostoru.. pochýtávám kde co, každej vizuální podmět reklama, architektura, příroda z umění mám rád starší jména jako Kupka, Sutnar, Sudek, Kolíbal, Kafka, Sýkora, Kovanda…

Koho ze současné scény ceníš??

    Baví mě každý kdo přemejšlí trochu jinak! né jen vyváleckovat si podklad, udělat náčrt, vybarvení, bublinky, obtah, tega do prava kru do leva a 09 dolů jo a nezapomenout vypsat ma-meny.

Co si myslíš o současné pražské scéně a české scéně obecně??

    Tak nerad bych tady někoho konkrétního zhazoval, když se tady nemůže bránit, ale obecně mě příjde že se to nikam neposunuje co se týče tvarů a techniky nebo nápadů co tak mám možnost sledovat hodně lidí je zaseklejch na Berlíně nebo New Yorku 70let, což v roce 2009 moc dobře nechápu.

Jsi jeden z lidí, který se liší přístupem ke graffiti. Často pracuješ s písmem posunutém téměř až k abstrakci, jaká je tvá filozofie smyslu a významu graffiti??

    Na to je hrozně těžký odpovědět… ale snažím se ke každé nové věci přistupovat individuálně, vyhlédnu si místo a podle prostoru přizpůsobím písmena popřípadě barvy, nebo naopak udělám skicu a podle rozložení písmen vyberu místo. Taky hodně rád zapojuju okolní předměty do věcí, hodně taky záleží na ročním období, je pro mě důležitej kontrast k okolí, někdy naopak přizpůsobení se k místu. baví mě když je každá nová věc od té předešlé, něčím jiná.

Spousta tvých prací má čistě konceptuální charakter. Zajímáš se o umění?? Věnuješ se i nějaké jiné výtvarné činnosti?? Lákají tě i jiné dimenze umění, nebo se zajímáš jen o veřejný prostor??

    Do roku 2006, jsem dělal klasické graffiti bavilo mě to moc ale po určitém čase přišlo znechucení pořád se to opakovalo písmena, písmena, písmena trápil jsem se, věděl jsem že musím jít dál ale nevěděl jak v té době mě napadlo že si dám pauzu nebo i zkončím.. uplnou náhodou jsem vypustil písmena a kupodivu jsem zjisti že to jde že jsem schopnej udělat plnohodnotnou věc jen za použití štětce a barvy to abstraktní období uplně bez písmen trvalo nějakej rok a stějně jsem se postupně vrátil ke tvarům, ale je fajn vědět že je člověk schopnej udělat i něco jiného a to mě na tom baví.

Vyber z dvojice : 

kvalita – originalita //určitě oboje + kvantita!

Praha – Brno //obě města jsou hezká.. ale na výlet bych jel určitě do Prahy

panel – jam //odpoledne jam a večer panel.

pizza – guláš //třeba bageta z benzinky sním všechno nejsem náročnej

pivo – rum //i víno.. ale nikdy už né dohromady

oldschool – newschool // …teď vlastně nevím do ktéré kategorie patřím já

dirty style – clean style //mám rád čisté věci

legal – illegal //když si to ze svědomím zdůvodním tak klidně i illegál!

trenky – sklipy //to ví jen přítelkyně

Paroubek – Topolanek //ani jeden! ale co se týče budoucnosti určitě koukám do prava.

Co by si poradil lidem do začátku tvorby (street art, graffiti)??

    Nekecat a makat!!! tady žádná rada nepomůže každej si tím musí projít poctivě sám, až čas ukáže co se v kom skrývá.

Myslíš, že je pro graffs důležitý talent, nebo se člověk může vypsat i z ničeho jen díky zápalu a intenzitě?

    Když mluvíme o klasickém graffiti, tak potřeba talent určitě není! znám dizgrafiky co malují, stačí kouknout do časáků a styl je na světě, spousta lidí má 5let stejnou kostru písmen a mění jen barvy. To nechápu příjde mi to jako zbytečné utrácení peněz! Ale asi je na tom baví něco jiného, adrenalín, napětí to že jsou schovaní v určité komunytě-nevím. vlastně proč-ne!

Oblibeny graffiti video?

    Moc jsem jich neviděl..žádné nemám.

Nějaký vize do budoucna? Jak vidis svoji writerskou budoucnost…?

    Nevím co bude zítra ale určitě bych chtěl dál dělat. Vzpomínám si když jsem začínal, tak jsem si myslel že se dá graffiti dělat jen do určítého věku, tak do 25-26roků pak člověk automaticky zkončí, pořídí si rodinu auto, barák, prostě nebude mít čas, chuť, energii. dnes vím a jsem tomu rád, že tomu tak není že maluju dál a nemusí to být nutně jenom graffiti.. inspirace je všude stačí se koukat kolem sebe.

Pozdravy, vzkazy, poděkování na závěr??

    Díky tobě že jsem tady mohl něco říct. Jinak těch lidí které znám a chtěl bych pozdravit je spousta a určitě bych na někoho zapoměl, což bych nerad. Proto jen kluky ze Znojma.. 2MW..Gase, Fobii, Darka, Rushe, Dustera, Lumpa, Scutla a Erose kterej je v tom se mnou od uplného začátku a i když už nemaluje pořád mé věci sleduje a podporuje. díky! a ještě chci pozdravit Nola,Peoka a Epixe z ktérýma mě malování baví momentálně nejvíc každý je výtvarně jinde, ale každý z nich má potřebný nadhled, humor, otevřenost a dokážem se společně nad jakýmkoliv tématem domluvit, což mě u ostatních lidí trošku chybí.

otázky: Formy + Wringer 04/2009

+8
0