POiS811 / ABX, TOP, NUT, CW

Jméno(a)?

****0811

Crew(s)?

ABX, CW, TOP, NUT

Skóre?

Něco sem udělal…..

Co pro tebe znamená graffiti?

To je dost těžký říct. Graffiti je pro mě hodně, díky tomu co představuje.Je to určitě mír, pohoda, komunikace a zároveň zbraň, pěsti, síla a agrese.Graffs sou pro mě určitej svět, kterej si sami stavíme proto, abysme ho mohli žít a nemuseli přijímat svět někoho jinýho. Svět, kde kromě nejdůležitějšího kriteria, kterým je styl, fungujou i věci jako je čest, pokora a respekt. Ne vždycky to tak ale je.

Jakej máš názor na současnou pražskou graffiti scénu?

Samozřejmě je tu spoustu kvalitních men a stylů, pro který mam respekt a vážim si jich. Pak je tu bohužel i druhá stránka věci, jelikož graffiti je populární, je tu samozřejmě hodně odpadu a lidí který se chovaj neúměrně tomu, co znamenaj a co dokázali. A to bohužel převládá. Zdá se mi, že současnýmu graffiti už nemůžu věřit, že to graffiti je. Nadsázka a ironie, která je pro mě nedílnou, ne však hlavní součástí graffs, začala nahrazovat styl a stává se bezduchou zábavou kuřičů plevelu, čímž znehodnocuje styl a přestává bejt tim svěžim nástrojem špinavý ulice. Netýká se to jenom Prahy, ale celý republiky a bohužel i zahraničí.

Styly, vzory, čím a kým se necháváš ovlivňovat a inspirovat?

Styl, bez rozmejšlení písmena, písmena a písmena. Tisíckrát zmiňovaná práce s tvarem písmena. To je pro mě nejdůležitější. Vzory? Spíš celkovej pohled na graffiti, to jak na mě graffs pusobilo, to byl pro mě vzor. Bylo a je hodně lidí, který uznávám a sou pro mě kings of style. Plno z nich mě ovlivnilo v pohledu na styl a na písmena. Věřim tomu co dělaj ale nikdo z nich není muj vzor. Inspirace? V podstatě zase jenom graffs, piecy, co vidim, rap, kterej slyším.

Oblíbený barvy a trysky?

Beru si barvy hlavně podle odstínů a pak podle toho, kolik stojej, jiný hlediska mě nemůžou zajímat. V podstatě maluju s tim, co je.

Co začátky, jak, kdy, s kým?

91 po tom, co sem viděl v Německu, ve Frankfurtu, tvrdý věci bez jakýhokoliv kompromisu, plný razance, drzosti, ale hlavně stylu. Později sem potkal v Praze kluky z CSB a dělal s nima. Pokud někomu patří muj dík za vývoj pražský scény a muj osobní dík, pak to nemůže bejt nikdo jinej, než Delarock, Rake, Boob, Mascee, Chise a Scum. Tak to kurva začalo. Big up dj Ners.

Chytli tě už někdy? Měls někdy problémy s policii kuli graffiti?

Chytli mě 2x na zdi v době, kdy to nebyl zas takovej problém, takže jednou se to obešlo s varováním a podruhý sem musel přetřít to, co sem udělal. Jinak nic vážnějšího neproběhlo.

Jaká byla tvoje nejkrutější akce?

Takovejch věcí přináší malování dost a dost, ať už wholecars na Kačerově nebo v konečný na Dejvický, vlastně všechny wholecars, který sem kdy udělal. Wholetrain na Českomoravský. Krásná akce byla taky přestřelka na hlavním nádraží. Utíkali sme od už hotovýho vlaku s varovnejma výstřelama v zádech. Bylo toho díky bohu dost. Teď naposledy mě dostal jam v Lysé nad Labem, kde malovalo 95% lidí co tam přijeli, to taky považuju za jednu z nejpovedenějších záležitostí.

Jak vidíš budoucnost graffiti? Chceš v graffiti ještě něčeho dosáhnout?

Necháme se překvapit.

Jezdíš malovat za hranice? Kde všude jsi byl malovat?

Moc ne. Maloval sem jenom v Berlíně a pak pár věcí v San Jose, San Francisku a Oaklandu v Kalifornii. Dřív pro mě graff turismus nic moc neznamenal a ani sem moc nejezdil po Čechách. To teď tak nějak doháním.

Co posloucháš za hudbu?

No určitě rap, ale taky funk, ska, rock, metal i nějakej popík mam doma.

Co řikáš na úroveň graffiti v jiných městech v ČR?

Určitě to samy jako na situaci v Praze, akorát ovlivněný velikostí toho kterýho města.

Máš ještě jiný koníčky?

No, je to těžký nazvat koníčkama, spíš sou to věci, který mě nějak zaujmou a já je beru jako podklad k přemejšlení, odpočinku, pobavení a tak.

Co bys poradil začínajícím writaz?

Koukat, poslouchat a malovat.

Kolik utratíš měsíčně za barvy?

Hodně

Kdo má u tebe největší respekt na naší nebo zahraniční scéně?

Hele, to je strašně moc men, v podstatě cenin a uznávám každýho stylera. U nás určitě Laphor, člověk, kterýho rozhodně stavim nad ostatní, ale i další ..W518, Craze179, Ash721, Weck, Just126, Point, Mind, Phoe, Himmel, Keys, Sie, Bake …je jich mnohem víc, ale menovat všechny nejde. Z venku je to další milion lidí.

Jakej máš názor na street art?

Je to určitě zajímavá výtvarná kapitola. Viděl sem spoustu perfektních věcí, hodně hardcoru, ale stejně jako jiný discipliny, i přes jejich nespornou kvalitu, to prostě není graffiti.

Nějaký pozdravy a moudra na závěr?

Smrt baníku

Otázky: WRiNGER 11/2003

+12
0