SiE / PM

Jméno?

    SiE SK ONE /ředitel zeměkoule/

Crew?

    Dřive NON, teď PM a s jihlavákama DWD.

Skore?

    Zhruba 450 věci z toho asi 80 až 90 vlaků.

Názor na východočeskou scénu?
 
    Začíná se teprve formovat. Hradec – CPN a CREATIVE MIND mcs, Jaroměř – dobrý b-boys. Pardubice – b-boys, mcs a málo writers. Velkej dík Danovi ze Špatnýho Wliwu. Děla nejvíc pro východočeskej hip hop. Respekt pro něj. Dík Wringerovi za tyhle stránky. Turnov – writaz Coma a Pazy, mc´s SUPS klan, Cempe, Sváťa a DJ Rummy. V pohodě kluci, ještě o nich uslyšíte. Dělaj krutej beat box. V jakýmsi městečku (pozn. redakce Nové Město nad Metují) jsou týpci co si říkaj KSC. Jsou to bboyz a MC´s a můj kamoš Joe je učí breakovat je to masér.

Co pro tebe znamená graffiti?

    Super zábava, hip hop kultura, adrenalin, způsob jak se realizovat, prostě mazec.

 Styly, vzory, čím se necháváš inspirovat? 

    Inspirace je všude kolem – koberec, záclona, ganja, reklamy, desidny, časáky. Hodně mě baví Praha. Tam to jede, né jako tady. Tady sou lidi líný dělat často.

Kdo se ti líbý? 

    Hezký holky s pěknejma vlasama a nohama. Jo a jako writeři: Phoe, Wrahomír, Asko a Twix řežou do toho, Key, Cakes, Romeo a Ruzd (ale to není Čech). Tady u nás Komanč, Vask, Rinzha, Miqer.

Oblíbený barvy a trysky? 

    Trysky – New York, New York universal skina a růžovej fatcap. Jo a origoška je dobrá. barvy – Belton, Hit a Montana.

Co začátky, jak, kdy, s kým? 

    Někde v roce 94 jsem se začal zajímat. Přečetl jsem si POPLIFE a nešlo jinak než začít. Nejdřív tegy fixou a pak sprayem. To bylo v roce 96. Jaro 97 jedna akce 10 chromů a pak rok a půl pauza. Léto 99 sem ztrávil v Pze. Tím to začalo. Seznámení s Vaskem znamenalo velkej krok dopředu. Naučil mě spoustu věcí. Dík za to ty hovado. Taky jsem hodně maloval s Ruelem a Poetem 911. Teď maluju s Jashou. Taky s Kebulem a Sunarem. Legály s Komančem.

Nejkrutější akce?
 
    Přes zimu 2000/2001 bombit v HK byl samo o sobě slušnej Hard Core. Všude na nás něco zkoušely benga. Speciální jednotka proti writaz. Ovšem největší HC byla jedna akce, na který nás chytli. Ale vo tom nemůžu mluvit – YOU KNOW. 

Čemu dáváš přednost? Legal vs. ilegal? 

    No, ty vole já jsem od začátku dělal ten štrýt a ještě mě to baví. Hodně se mně líběj hromy. Ale poslední dobou dělám jen vlaky a do ulice se moc nedostanu. Malovat vlaky je hrozně krutá věc. Dostat se přes ostrahu k soupravě a v několika minutách vytvořit piece. Pak deš na brko, ale vono ti to nedá a musíš tam jít znova a udělat další. Pak deš a kolem tebe jede vlak a na něm tvůj panel. No není to nádhera. Bavěj mě nový jardy, nový druhy vlaků. Legal dělám málo. Baví mě slunce, špeky, kámoši a tak. Ale jinak mě to moc neuspokojuje. Ilegal je lepší.

Co muzika, break a tak? 

    Poslouchám HH, hlavně českej a slovenskej. Kupujem si s bratrem desky. Mám i Waršavskej Déšť. Nejvíc se mi líběj PSH. Ty písně mi dávaj sílu. Jižní město, Dezert a tak. Dřív sem poslouchal HC, ale to padlo. DRUM´N´BASE je hodně v pohodě.Co break? No asi rok sem tancoval, ale zatáh sem to. MC´ing mě nepostihnul a DJ´ing bych chtěl zkusit. 

Jak vidíš budoucnost graffiti? 

    Chce to víc lidí, co do toho pudou naplno a budou malovat vlaky a zdi. Malujte rozumně, dávejte si pozor a děte do toho.

Máš ještě jiný koníčky? 

    Hodně sem jezdil na kole, na skejtu a hrál basket. Teď jezdím občas na skejtu, ale hlavně poslouchám hudbu a hulim ganju.

Co bys poradil začínajícím writaz? 

    Jezděte hodně do Phy a všude tam, kde sou graffiti. Hodně foťte a 3 hodiny denně si malujte. Už od začátku noste gumový rukavice a dávejte si pořát pozor. Nechoďte na akce vykašený a nenechte se nikdy chytit. Nesnažte se na graffiti zbalit holky. Nechoďte na vlaky a do štrýtu pokud se nenaučíte základní pohyby s plechovkou. Vlaky sprcaný od tojů, akorát nasíraj lidi.

Máš nějakej cíl nebo nesplněnej sen? 

    Chci dát další druhy vlaků a metro. Procestovat Evropu, mrknout se do NY. Najít si vlastní styl malování toho písma.

Kdo má u tebe nejvetčí respekt na naší scéně? 

    Všichni co AKTIVNĚ dělaj hip hop a ty, co mi nějakým způsobem pomohli nebo byli jinak f pohodě.
 
Shout out´s: WRiNGER, JOE, DAN, VASK, JASHA, KEBUL, MEK, RHOUBUL, SUPS, CPN, KSC, FIZZI, SPINO, EINS, ATNIK, ONYX, RAPE, RUEL, MIQER, ELPASO, HEIM, KOMANČ, KULHAČ, MARTOS, JANA, HOLKI, ZUZKA W., SAKE, KUNNY, DUKE

otázky WRiNGER, 5/2001

+2
0