Fobie / 2MW / DEF

Co píšeš? Crews? Skore?

FOBIE/2MW/DEF ale píšu spoustu jinejch jmen.

Co pro tebe znamená graffiti?

Graffiti beru jako součást svého žití. Je to prostředek seberealizace,úniku z okolního světa,krása, láska něco magického. Nejvíc na tom žeru asi to, že něco děláš a nedotkneš se toho..prostě se to z tý plechovky nanáší na zeď. Není to plátno..netlačíš na to..jenom to nanášíš..krása. Přes Graffiti jsem se seznámil se spoustu skvělejma lidma,poznal jsem spoustu věcí. Jsem za to rád.

Rozpovídej se o době tvejch začátků, kdy, kde a s kým jsi začínal malovat? Co Tě k tomu přivedlo a jak ses dál vyvíjel?

Začínal jsem na základce někdy kolem roku 1994. V tý době se sem dostavali zapadni vlivy,takze prvne to byl skejt samo sebou. Tomu jsem propadl pak na hodne dlouhou dobu. A ještě aby toho nebylo malo,tak jsem nekde objevil první poplife. Nasledoval dokument z čt o maniakovi v ostravě, Na vlastní oči o graffiti a už sem byl v tom.
První věci jsme malovali za bílýho dne pod mostama. Nebral jsem to nejak vazne,ale strasne me to drtilo…myslel jsem na to. Pořád jsem si skicoval. To je jedina věc,ktera me do tedka pekne sere,ze uz moc neskicuju:(

Měl jsi ňáky oblíbence nebo vzory ve tvejch zacatcich, kteri te hodne ovlivnili? Popripade co a kdo te ovlivnuje v soucasnosti?

Vzory byli určitě..ze začátku snad všechno. Mě ovlivnila hlavně Jihlava v který to jelo, a samozřejmě taky Brno. Vlaky z Českejch Budějovic, který přes Jihlavu a mý maloměsto jezdily do Brna a zpět. Na tom jsem si ujížděl. Ty časy byly vážně zajímavý, když si stál na přejezdu a jel vlak jak v NY.

Jakej máš názor na současnou ceskou graffiti scénu v ktery se pohybujes?

Myslím si, že to pořád jede. Moc do toho nevidím,ale líbí se mi spoustu věcí od lidí z celý republiky.

Koho by si vyzdvihl ze soucasny sceny a kdo naopak te svou tvorbou nasira?

Těžko říct, nechci někoho urazit nebo někoho vyzdvihovat. Já tak konkrétně neřeším co kdo dělá, buď mě ten piece přijde zajímavej nebo ne, spíš si cením ty lidi jaký jsou. Jedeš někam, ubytujou tě, daj ti najíst, zamaluješ a tak pohoda..
Nesnáším lidi co si na něco hrajou, melou nesmysly a říkaj věci o lidech, který vůbec neznaj a nevěděj co zažili. Ale to je ve všem,takže asi tak.

Oblíbený fixy, barvy a trysky?

Clash, Belton, černá Prima, když není čím, šedej ny outline, růžovej fat cap, fixy dostavam vod kamosa Edding, ale ja moc netaguju.

Graffiti akce na kterou nejradsi vzpominas? nebo naopak nerad vzpominas?

Těch vzpomínek je spousta. Rád vzpomínám na doby, kdy to tady u nás aspoň trochu jelo.

Měl jsi někdy problémy s policií kůli graffiti?

Nikdy mě nechytli, vždycky jsem nějak zdrhnul. Postupem času jsem přesídlil na legál,takže mám klid. Chtěl bych mít,ale jejich složky, to bych si opravdu přál mít takovou sbírku.

Jak vidíš budoucnost graffiti? Chceš v graffiti ještě něčeho dosáhnout máš ňákej nesplněnej sen nebo přání?

Graffiti určitě ještě pojede. Nevím jak dlouho, nepřemýšlím nad tím takhle. Dosáhnout jsem v tom chtěl vždycky udělat aspoň rovnou čáru a to zvládnu,takže jsem si to dokázal a nemám už žádnou potřebu si nic v tom dokazovat. Já graffiti beru opravdu jinak než spoustu jinejch lidí, tím jsem nechtěl nic špatnýho říct, jen, že já nejsem určen pro tendle rozhovor, když nedělám oproti jinejm panely,chromy každou chvilu apod. Těm tady dej prostor na jejich pocity. Ja chci bejt jenom štastnej, a to když maluju, tak většinou jsem. Nevnímám okolí, jen si dělám a nevnímám tendle konzumní zrychlenej svět. Maluju pro to, že mi to dělá prostě uvolnění. Stres mě právě zabíjí dost v práci a taky mě zabíjel na ulici.

Jezdíš malovat za hranice? Kde všude jsi byl malovat?

Nejezdím, nebyl jsem ještě a časem bych chtěl někde u moře. To by bylo fajn.

Nazor na street art?

No jak se to veme. Dřív dost, taky jsem se o něco pokoušel. Teď nevím,asi to trochu zatáhlo. Až na pár vyjímek vid Keime:) Jinak co znám lidi z Brna tak určitě 1331 crew.

Co posloucháš za hudbu?

Převážně poslouchám hip hop,elektronickou hudbu:) Acid jazz, trip hop i chill out. Krom dechovky všechno, tu vážně nesnáším. Dřív se mi libil dost Metal. Slyšel jsem i oldschool zajimavy disco:)

Máš ještě jiný koníčky? Jaky?

Koníčků moc nemám,ale z těch zajímavejch,třeba studuju mapy. Na tom jsem si ujížděl už od mala. Rád si fotím nějaký věci,zajímá mě architektura na kterou jsem nešel, dále umění jako takový, filmy a ted jsem si ulitl na viniltoys :) Jinak rád zajdu na pivo a když to teče tak nějak zapomínám,že musím druhej den do práce :) ))

Co bys poradil začínajícím writaz?

Malovat, malovat, malovat. Srát na to co si myslej kamarádi, lidi kolem, ale rozhodně trochu respektu neuškodí. Toy je každej, takže si tím musej projít a je to jenom na nich co s tím udělaj.

Jakej mas nazor na film Gympl? Co rikas na lidi, který pod vlivem tohodle filmu začínaj malovat.

Viděl jsem ho a těžko říct. Ty lidi začnou pod vlivem toho filmu asi stejně jak já sem pod vlivem poplifu objevil graffiti. Nic proti tomu nemám, chápu, že to nasere přejetej pís tegama toyů i mě to štve,že mi nic nevydrží,ale už jsem si zvykl mít fotku, vzpomínky a čau.

Oblibene graffs video?

Quality control 2

Kolik utratíš/tils měsíčně za barvy? (v době kdy hodně maluješ)

Tak do 2 tisíc…..

Nějaký pozdravy a moudra na závěr?

Wringer, Thaz, Maroon, Rick, Apelo, Iras, Cbone, Trick, EX, Dider, Keim, Gas, Dust, Lump, Zaboy, Being, Seim, Ewing, Rol, SF crew – Olle, Beck, Jane, Nemo, Omiko, 7hevn, Rama, Fire, Rumun, Wize, Mish, Pomes, Dzein, Skam, Numero, Rado, Hanes, Zico, Brak, Timer, Bosco, Red, Veut, Oleg, 2Roy, Optik, Carrot, Krillo, Riwe, Nole, Epiks, Peok, Remer a další co jsem nenapsal. Moudro na závěr? Bojujte, co jinyho..zivot je boj a nebudte pesimisticky magori jak ja :)

otázky: WRiNGER 12/2008

fotolog

+3
-2