Riwe / FUY !

Co píšeš?Crews?Skore?

Čau, jsem Riwe. Moje současné crews jsou KP a FUI. Skore: nikdy né dost!

Jaké byly tvoje začátky (kdy, kde, ským) ?

Začal jsem malovat v roce 1994. Kamoši, s kterýma jsem hrál v jedné punkové kapele jednou donesli nějáký článek z novin o Graffiti. Všem se to zdálo jako dobrá rebelie a začali jsme se o to zajímat.Vzniká 3HC crew (Mr.Crazy, Insane, Mad 76).Nádherná doba, nokdo nic nevěděl, všechno jsme si cucali z prstu :-) . V časáku Poplife začíná vycházet seriál o Graffiti.Sosáme informace, jako asi všichni, kteří v té době začínali. V roce 1995 měníme crew na KP (Sane, Rive,Snic). Časem se také přidává Bakr, Vlasa, Email. Potkáváme člověka, který si říká Thief. Ukázal nám, kde koupit Beltony a podělil se s náma o cenné informace.Začínají se malovat vlaky. To nás nakopává a chceme taky. KP funguje asi do roku 1997, potom nastává stagnace.Kluci si jdou za něčím jiným (já Kp píšu dodnes, jsou to kŽ˙w_1ořeny).Přidávám se k Web crew, ve které jsem potkal Cate (snad jediná slečná v téhle zemi, která malovala intensivně vlaky).Ale Web operovala hlavně v ulicích chromy….. chromy…… chromy……. super časy! Jesli si to Cate někdy přečteš, tak dík za vše!! V roce 2000 zakládáme DWN (Kowr, Riwe, Zisk, Komez).To byla taková všehochuť : legály, chromy, vlaky.Současně jsem psal také RX – taková lokální parta, která funguje dodnes, občerstvená novýma klukama. 2001 začínám psát FUI crew.

Co ti Graffiti dává a co ti vzalo?

Viděl jsem za ty roky hodně nenávisti a závisti kolem Graffiti, takže mi to vzalo hlavně iluze o lidech. Jako že jsou všichni v pohodě, táhnou za jeden provaz atd. A na druhou stranu mi Graffiti vždycky dávalo pocit jistoty a pocit že tu bude i když se všechno okolo sere.
Jak vnímáš momentální dění na scéně? Co si myslíš o lidech kolem?
Myslím, že ten stroj pořád funguje, točí se to stále dokola. Přichází noví mladí, kteří to tlačí dopředu. Někteří staří writers pořád dělají třeba už jenom zóny, ale pořád jsou tu. Doufám, že to pojede ještě dlouho. Graffiti je chytlavá věc, která bude zajímavá pro další co přijdou. Lidi kolem Graffiti jsou pořád stejní, jedna generace se učí od druhé, takže se přenáší jak to dobré, tak i to špatné.

Jaký máš názor na momentální trend dostávat Graffiti do filmů?

Graffiti je pro filmaře zajímavé téma. Já osobně proti tomu nic nemám, ale záleží však na tom, kdo takový film natočí. Pokud se v tom angažují lidé, co malují nebo malovali, může se zadařit koukatelná věc.

Co tě nejvíc baví na vlacích?

Vlaky jsou pohyb, život, akce ….. Mám rád tu atmosféru kolem.

Co malování v cizině a kde všude jsi byl?

Snažil jsem se, jako snad každý writer ochutnat cestování, poznat jiný kraje, lidi, vlaky…. Ač se všude nezadařilo, tak samotné cestování mě dost naplňovalo. Dneska už je cestování v Graffiti standard, né tak když jsem začínal. To jsme byli rádi, že si to mastíme doma. Jinak jsme navštívil např. : Polsko, Rakousko, Anglii, Ukrajinu, Slovinsko……

Co policie? Měl jsi kvůli Graffiti hodně problémů?

Každý kdo se do tohohle pustí, dřív nebo později je lapen a užije si překrásné chvíle na policii, to je holý fakt. Já jsme to bral vždy jako součást hry.

Jak malování vnímá tvoje rodina a jak celkově ovlivnilo tvůj osobní život?

Užil jsem si v Graffiti super časy, potkal hodně lidí (né všechny bych chtěl potkat znovu) a viděl různá místa. Né všichni z mých aktitvit byli odvázaní, ale mě se taky nikdo neptal, jestli schvaluju to co dělají lidi kolem mě. Setkal jsem se s nenávistí a opovržením, ale to mě nikdy neodradilo. Dělal jsem Graffiti vždy pro zábavu a pro setkání s lidmi na stejné vlně. Moje rodina vnímala a vnímá Graffiti spíš negativně.

Jak vnímáš lidi, kteří to berou spíš jako pózu a schovávají se za to?

Takoví lidi dlouho neobstojí, v Graffiti nic neokecáš, co nenamaluješ to nemáš a hubou to nedoženeš.

Jaké máš oblíbené barvy, fixy, trysky?

V poslední době u mě boduje clash a jinak belton, MTN atd. S trysek používám hlavně fatcaps, fixy neřěším- co mě příjde pod ruku.

Co by jsi poradil lidem do začátku?

Do začátku bych každopádně radil: soustředit se na samotné malování, dělat to pro radost a né pro nějákou pofidérní slávu, nezaplétat se do debilní Graffiti politiky (kdo, kdy, kde, odkud, apod…), drtit si svoje a užívat si Graffiti každej den.

Koho ceníš z momentální scény resp. kdo tě nejvíc baví?

Cením každýho, kdo se do toho opře.

Co nějáké plány do života a nesplněné sny ohledně Graffiti?

Snů jsem si splnil v Graffiti dost, chci si Graffiti ponechat jako příjemný doplněk života, je to pro mě pořád zajímavé téma, mám spostu cílů a snů, ale ty už se Graffiti netýkají (přítelkyně, rodina, děti).

Pozdravy:

Sane, Snic (dík za roztlačení této Graffiti káry), Bakr, Vlasa, Emil, Jiřin, Dj Mastah, Tafrob, Cate, Piwo, Mol, Peher, Wosk 73, DBH, AFDTX, SCTX, Sexy, Duke, Coet, Long, Asor (dík za vše), Beri (na diskotékách pořád hrají), Teshot, Corio, Reis, Bost, Blast, Rexl, Virs, Soir, Rios, Toilet, Kowr, Komez, ZW, RX, Aero, Mello, Milko + všichni, na které jsem zapoměl.

Speciální poděkování: Mojí přítelkyni, která toleruje tohle moje bláznění !!!

další fotky: http://asoriwe.unas.cz/

+12
0