Sham / SCTX

Co píšeš? Crews? Skore? 

    Sham, SCTX, nepočítám a neznám nikoho kdo by si počítal kusy, jak se to dělalo dřív.

Co pro tebe znamená graffiti? 

     Spousta zážitků, minulost, kámoši, cestování, malování pieců.  Je to škola. Poznáš sám sebe, okolí a naučíš se spoustu věcí. Myslím přístup k životu, lidem atd..

Rozpovidej se o dobe tvejch začátků, kdy, kde a s kým jsi začínal malovat? co te k tomu privedlo a jak ses dál vyvíjel? 

    Rok 1997 na jaře. Crew FTC (Fuck the cops). Jednou po škole se prostě koupily laky ve spreji a šlo se na černomodrej piece do takový feťácko-bezdomovecký jeskyně. Z lidí co se mnou začínali, vydržel nějak dýl jen Poes. Atmosféra a podmínky té doby jsou popsané v každém graff rozhovoru, že se nic nedalo koupit, nebyly informace atd..Na to už se nikoho neptejte. Pak nás posunul  Mira2 aka Bloet, který u nás studoval architekturu a měli jsme nějaké srazy. Začalo ježdění na jamy, do Prahy za Dukem, na sedmičku když tam chodili ještě všichni writers a tak. Taky jsme se dost kámošili s PH crew, která byla tvrdá, přísný vlakový underground. Pak jsme dost jezdili do Brna, které bylo ze všeho nejtvrdší. Mezitím prostě klasika psí život – pití, špinky, tráva, hiphop, kurvy, vyhazovy ze škol a několik let malování graffiti.  V tomhle všem je hluboce skrytý určitý vývoj a za vrchol toho vývoje považuju to, že je ze mě nakonec normálně fungující bezproblémový člověk.    

Mel jsi naky oblibence nebo vzory ve tvych zacatcich, kteri te hodne ovlivnili? Popripade co a kdo te ovlivnuje v soucasnosti?  

    Každý má nějaké oblíbence a vzory. Ze začátku to jsou třeba vzory a pak, když už na vzory mrdáš, zůstávají jako oblíbenci.. Styly sleduju pořád. 

Jakej máš názor na současnou ceskou graffiti scénu v ktery se pohybujes?

    Ta v které se já pohybuju je OK, protože potkám  maximálně svou crew a pár fakt blízkých writers, kteří byli, jsou a budou OK. S nikým jiným se nestýkám a neseznamuju, takže žádná G politika a řešení pičovin se mě netýká.

Koho by si vyzdvihl ze soucasny sceny a kdo naopak te svou tvorbou nasira?

    Baví mě TRUXE, YDIE, AVIA, POST. Graffiti už neprožívám tak jako dřív, takže tvorbou mě vyloženě nenasírá nikdo. Mrdám debily. Výjimka je, když vidím toys na panelu, zvlášť na panťáku, tak mě to úplně klidným nenechává..představuju si zlý trest a tak! 

Oblíbený fixy, barvy a trysky?

    Fixy jakékoliv, z barev teďka Clash, z trysek jsem nikdy nezanevřel na růžový fat. 

Graffiti akce na kterou nejradsi vzpominas?

    ..to je těžko říct..Často vzpomínám třeba na tu, když nás chytili před osmi lety fízli jak jsme jeli po panelech v žiguliku domů. Zastavili nás, vystoupili 4 s baterkama a našli keny a kukly. Někdo nás práskl, takže věděli, že jsme parkovali u yardu a byli asi hodinu mimo káru u vlaků. Řekli jsme jim, že keny máme do školy na praxi, že jsme učni-lakýrníci a že kukly máme na lyžák proti větru a mrazu. Oni nám na to řekli, že jsme se motali na nádraží, ale tam jsme nic udělat nemohli, protože tam, ani nikde jinde v okolí není nahlášená žádná vloupačka. Tak prej ať jedem, že se nám moc omlouvají za zdržení a nedorozumění..hahaha….štěstí ne? Trochu piče ne? Hahaha.. 

Měl jsi někdy problémy s policií kůli graffiti?

    Ano, měl. ACAB. 

Jak vidíš budoucnost graffiti? Chceš v graffiti ještě něčeho dosáhnout mas nakej nesplnenej sen nebo prani? 

    Budoucnost nepředvídám, ale věřím, že se sprejovat prostě bude!  Mým přáním je, aby naše crew existovala co nejdýl. Zajít někam občas a tak..Jinak ambice a sny co se týče graffiti už nemám. 

Jezdíš malovat za hranice? Kde všude jsi byl malovat?

    Jezdím. Byl jsem malovat v Rakousku, Švýcarsku, Holandsku, Belgii, Francii, Španělsku, Portugalsku,  Švédsku, Dánsku, Slovensku, Slovinsku, Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku, Makedonii, Řecku,  Srbsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře. 

Nazor na street art?

    Nebaví mě. Strčte si svou šablonu do prdele. 

Co posloucháš za hudbu?
 
    Zrovna teď ? Heltah Skeltah- D.I.R.T. 

Máš ještě jiný koníčky? Jaky?
 
    Rád vařím.  

Co bys poradil začínajícím writaz? 

    Buďte sebekritičtí a dělejte opravdu graffiti. 

Jakej mas nazor na film Gympl? Co rikas na lidi, který pod vlivem tohodle filmu začínaj malovat. 

    Film se mi nelíbí. Ukazuje graffs jako pubertální trapas a vzdor, což je na míle daleko od atmosféry, kterou cítím já a kterou jsem prožil. Co se týče těch lidí, je to impuls jako jakýkoliv jiný. Mám na ně stejný názor jako třeba na lidi co začali díky graffiti příloze v ABC, chápeš..Prostě z někoho z nich může být někdy v pohodě writer. 

Oblibene graffs video?
 
    Východní strana samozřejmě. 

Kolik utratíš/tils měsíčně za barvy? (v dobe kdy hodne malujes)
 
    V době kdy jsem hodně maloval několik tisíc. Teď od nula do 500. 

Nějaký pozdravy a moudra na závěr?
 
    Zdravím HOGS, POES. Mám Vás rád mládenci. SCTX 10 YEARS ! Dále zdravím VDOVA, PIWO, W73, PEH, RIWE, PH, PEOK, DBH, POST, SHAGE, UBRUS, AFDTX, FUY, ACL, ODA, BNT, ORF, PGS, RHC, CFM, BHB, MK, MUTANTS, CMR…  

 otázky: WRiNGER 11/2008

+8
0