KERS

Jméno/a?

Kers, někdy Dutch, nebo jiná slova jen tak pro změnu.

Crew/s?

Žádná

Score?

Nemám představu….postupem času jsem přestal počítat. Někdy dokonce vídim svoje PIECES, a už si ani nepamatuju, že jsem je dělal já.

Zacatky, vyvoj – jak dlouho, kdy, kde, s kym?

Co si pamatuju, vždycky jsem se zajímal o malování. Ale kdy byl skutečně ten první okamžik, kdy jsem sám něco namaloval na zeď nebo kamkoliv jinam, to už nevím. Nejaktivnější jsem asi byl začátkem 90. let, maloval jsem se svým nejlepším kamarádem. A postupně se k nám pár nových lidí přidávalo a malovali jsme společně. Můj nejlepší kamarád pak z osobních důvodů malovat přestal, ale já jsem pokračoval. Měl jsem období, kdy jsem maloval opravdu hodně, ale taky jsem měl období, kdy jsem nic nenamaloval pěkně dlouho. Potkával jsem nové lidi a s těmi jsem maloval.
Ze začátku jsem maloval jenom charaktery, protože to jediné mě opravdu zajímalo. Ale najednou ti to přijde málo, když děláš jenom ty charaktery. Máš jméno, takže bys měl malovat taky jméno. Já jsem ale nikdy nebyl genius na písmena, dominantní pro mě vždycky byly charaktery.
Kdy? Jednou takhle ráno jsem se probudil a začal jsem myslet na graffiti.
Kde? Pravděpodobně jsem byl v posteli, když jsem se probudil.
S kým? Byl jsem sám. Muselo to tak být, protože jinak bych měl v hlavě něco jiného.
Vývoj? Přeju si, abych nebyl tak líny. To bych pak měl během těch let daleko větší vývoj.

Co pro tebe znamená graffiti?

Graffiti pro mě znamená tolik, že se o něj budu nejspíš zajímat celý život. Je to pro mě obrovský koníček, který mám opravdu rád. Malování mi dává klid, nemusím myslet na nic jiného a je to v podstatě způsob, jak můžu sám sebe vyjádřit. Navíc sprejovat je super, líbí se mi, co všechno tím můžeš vytvořit, ten konečný efekt. Je to něco, co dělám jenom pro sebe a pro nikoho jiného. Nedělám to proto, aby se to líbilo ostatním lidem. Navíc ne vždycky jsem spokojený s tím, co vytvořím, ale dělám to proto, protože mě to baví dělat. A daleko víc si užívám samotné malování, než pak ten konečný výsledek.

Mel jsi naky oblibence nebo vzory ve tvych zacatcich, kteri te ovlivnili?

Mou hlavní inspirací byly na začátku MODE2, BANDO, ZEPHYR, JEASE, JOLSE a COSH.

Jak to vypada s graffiti v místech kde ty pusobis a obecně u vás v Holandsku?

Je to tak, že máš prostě nějakou zeď, máš nějakou barvu, a tyhle dvě věci spojíš dohromady. Nevím úplně přesně, dělám si svoje věci a ostatní lidé si zase dělají ty jejich.  Ale myslím si, že je to tady velmi činné. Všude spousta nových věcí, což si myslím je velmi pozitivní. V Holansku je to tak, že se tam vždycky malovalo a vždycky malovat bude. Nejsem si úplně jistý, jaká je momentální situace, ale mám pocit, že asi neměnná. Lidé, kteří vždycky malovali, budou malovat dál, ale těžko říct, jestli bude nových lidí pořád přibývat. Úroveň v Holandsku je velmi vysoká, dělají se tam hodně dobré věci.

Myslis ze graffiti obecně upada?

Upadá? To si nemyslím. Graffiti jde kupředu, a když to tak bude pokračovat, bude to jedině dobře. Nemusí se ti líbit všechno, co vidíš, ale je dobře, že lidé malují a vyjadřují tak sami sebe. Co se týče mě, vždycky mám nejlepší pocit, když vidím starší styly, ale taky si umím užít nové věci. Jsem objektivní a vždycky se snažím vidět zajímavé věci úplně ve všem. Ale tohle je hodně individuální, co se komu líbí a co kdo považuje za dobré a hezké.

Jak se ti líbí v Čechách?

Líbí se mi tady. Jen by bylo milejší, kdybych mohl víc mluvit s lidmi….takže kdyby mě někdo chtěl naučit česky, dejte mi vědět. A taky by bylo fajn, kdyby se mnou holky mluvily i předtím, než se pořádně opijem :o )

Jakej mas nazor na uroven graffiti v Čechách?

Je to naprosto odlišné od toho, na co jsem zvyklý. Ale nemám rád srovnávání a navíc jsem toho neviděl moc. Ale co jsem viděl, to se mi líbilo.

Koho by si vyzdvihl ze soucasny sceny a kdo naopak te svou tvorbou nasira?

Neznám až tolik jmen, ale viděl jsem spoustu hezkých věcí kolem …..jako třeba věci od KONTRA, DUKE, MTR , TONER, FOBIE a dalších. Opravdu je spousta zajímavých věcí všude kolem, co se mi líbily, a to jsem neviděl zdaleka všechno. Vážím si každého, kdo dělá své vlastní věci pro relax a samozřejmě si vážím SKAMa, protože on je jediný, koho znám opravdu nejlépe a vím, že je fakt v pohodě. Ale doufám, že ještě potkám spoustu lidí a uvidím mnohem víc věcí než doteď.

Oblíbený fixy, barvy a trysky?

Moje oblíbené barvy jsou MOLOTOW a v kombinaci s černými skinny caps mi to vyhovuje nejvíc. Dřív jsem používal SPARVARS, ale zpětně nechápu, proč jsem z nich byl tak nadšený. O cans si zlámeš prsty a je to jako když maluješ vodou, velmi špatné krytí….ale skinny linky byly samozřejmě úžasný.

Naka graffiti akce na kterou mas nejvetsi vzpominky?

Tuhle část bych chtěl nechat otevřenou…..stale ještě čekám na graffiti akci, o které budu vyprávět svým vnoučatům.

Měl jsi někdy problémy s policií kůli graffiti?

No…ano, měl. Několikrát. Držím se co nejdál od nich a moc se nevrhám k lidem v uniformách, protože už tak mám problémy s úřady.

Jak vidíš budoucnost graffiti? Chceš v graffiti ještě něčeho dosáhnout ?

Vzdal jsem se snu, že bych něčeho dosáhnul. Jsem realista a vím, že nikdy nebudu tak dobrý, jak bych chtěl být. Na to jsem příliš líny. Pokračuju v tom, co dělám a uvidím, kdy mě to přestane bavit.

Jezdíš malovat za hranice? Kde všude jsi byl malovat?

Co si pamauju, maloval jsem jenom v Holandsku a v Čechách. Párkrát jsem vycestoval, ale jenom čistě na prázdniny a dovolenou. A taky jsem vždycky nebyl s těmi správnými lidmi, se kterým bych mohl malovat. Ale jsou určitě místa, která bych rád navštívil a maloval tam.

Jakej mas nazor na street art?

Líbí se mi to, je to cool. Sice mi občas připadá, že se tam lidé napodobují až moc, ale ono asi není jednoduché zůstat originální. Takhle to ale funguje i u spousty jiných věcí. Ale rád se dívám na tvůrčí činnosti a pozoruju všechny crazy věci, které se dějí poblíž mě.

Co posloucháš za hudbu?

Poslouchám všechny druhy muziky, nemám vyloženě vyhraněný typ. Záleží, v jaké jsem náladě a na co mám zrovna chuť.

Máš ještě jiný koníčky?

Ano, mám.

Co bys poradil začínajícím writers?

Dělejte, co se vám líbí, vyberte si styl, který se vám líbí a neřiďte se tím, co vám říkají ostatní, že byste měli dělat. Musíte to dělat hlavně pro sebe, ne pro někoho jiného. Mělo by to vycházet přímo od vás a jen vy sami víte, jak nejlépe vyjádřit sami sebe. To to za vás nikdo jiný říct nemůže. Respektujte práci jiných lidí a pokračujte ve své. Nevadí, když se vám nebude dařit, hlavně to nevzdávejte, důležité, že děláte, co se vám líbí. Využívejte příložitostí a malujte co nejvíc, jedině tak se můžete zlepšit.

Oblibene graffiti video?

Style Wars

Kdo má u tebe největší respekt na holandský nebo zahraniční scéně?

Je těžké jmenovat jenom jednu osobu, je spoustu velmi dobrých lidí a každý den poznáváte další nové dobré lidi. Nemůžu říct jenom jedno jméno. Respektuji a obdivuji každého, kdo dělá něco svého.

Kolik utratíš/tils měsíčně za barvy?

Hodně moc. Takže jestli je tu nějaký sponsor, ať se přihlásí.

Jak se ti líbilo na Radical jamu v Chrudimi?

Bylo to super. Chtěl bych moc poděkovat všem lidem, kteří tam byli a díky kterým se akce vydařila. Milí lidé, dobrá atmosféra…..jen možná to počasí by příště mohlo být hezčí. Ale jinak to byl opravdu bezvadný den.

Nějaký pozdravy a moudra na závěr?

Přestaňtě marnit čas vysedáváním na internetu, bojováním, stěžováním si a mluvením o tom, že graffiti upadá……a mějte se moc hezky…….a……..FREE TIBET OF COURSE?????

otázky: WRiNGER 05/2008
překlad: Lucy ! thx

+2
0