GRAFFiTi vs ZÁKON

Graffiti je pro veřejnost nepřijatelná věc nechápe to, nerozumý tomu a žádá to vymítit viz. poslanci nově přijatý zákon. Společnost chce vidět výsledky, policie se chce blejskout a udělat pár odstrašujících případů (takže si dávejte velkej pozor). Graffiti je sice dost hrubej vandalismus, ale když si uvědomíme, že při způsobení škody velkého rosahu (nad 1.mil. kč), hrozí vězení od 2 do 8 let, což je stejná sazba jako za znásilnění!?je to dost drsný. Hodně nerad vydim když má někdo problémy se zákonem, jenom kůli graffiti (writeři se nesmí zavírat!!!!), proto jsem sestavil pár rad a postřehů, když budete mít problémy s policii:

zadržení:

Zadrženi můžete být max. 48h, pak proti vám musí být vzneseno obvinění nebo Vás musí propustit. Výpověd, kterou poskytnete na policii po zadržení tzv. vysvětlení (pokud není ještě vzneseno obviněni) se nesmí použít u soudu, jako důkaz, ale vychází se z něho při případném vznesení obvinění. Po zadržení Vám policie není povinna poskytnout právníka (ale doporučuju si ho zavolat). Pokud se neporadíte s právníkem je nejlepší nevypovídat a to za žádnou cenu, dejte jim pouze na požádání občanku a řekněte, že využíváte svého práva nevypovídat, to jim podepíšte a pak Vás musí pustit.

Policie využívá různý finty pro to, aby vás přinutila vypovídat a přiznat se např.

 • když se přiznáš nebudeme se tim dál zabývat
 • budem tě tady držet dokud se nepřiznáš
 • když se nepřiznáš všechno nahlásíme do školy (ze který tě vyhoděj), do práce (od kud tě vyhoděj), budeš mít ostudu. nahlásíme to rodičům
 • rozjedou na Vás přátelskou atmosféru, že se jim to líbí, že s váma sympatizujou atd. a vytahujou z Vás jen tak mimochodem informace
 • střídá se na vás „hodný“ a „zlý“ vyšetřovatel, „zlý“ hrozí psychickým i fyzickým nátlakem, pak nastoupí hodný a jako kamarád Vám poradí ať to raději řeknete nebo, že zavolá „zlýho“
 • pokud Vás policie psychycky nebo fyzicky napadá, odvolejte se, že si budete stěžovat na inspekci ministerstva vnitra (chtějte znát jméno a služební číslo poicisty, máte na to právo podle zákona o policii) – buďto se uklidní, nebo je ještě víc rozzuříte, ale budou se mít na pozoru
 • postrašej Vás, že vám v nemocnici vodeberou krev, ve který najdou stopy barev a vy to vyšetření budete muset zaplatit
 • strašení analýzou, že barvy na rukou, za nechtama a na oblečení je totožná s barvou na objektu
 • tvoji kamarádi nám už všechno řekli; kamarádi řekli, žes si to udělal ty a ty to zaplatíš (choďte do akce jen s lidma na který je spoleh a který znáte)

pokud nebudete vypovídat, policie bude muset proti vám nashromáždit důkazy – např.

 • průmyslová kamera – pro policii dobrý důkaz, obrana: používat kuklu a tmavý oblečení, vyhledávat tmavý místa, aby jste šli špatně identifikovat
 • svědci – svědek vás většinou vidí přímo pri akci velmi krátkou dobu – pár sekund (pozor u streetbombingu na lidi ve voknech např. za záclonou – můžou mít i kameru) a jde volat policii. U takového svědectví je důležitý jak dlouho vás svědek pozoroval, co ste za tu dobu mohli stihlout udělat, u soudu se to nechá napadnout, že ste tam skutečně byli a udělali jste například jen jednu tečku, ke krerý se přiznáte :)
 • otisky – pokud zahodíte spreje – používat rukavice, ale pozor aby ste na nich neměli otisky už z obchodu a z domova! Policii stačí najít jeden Váš otisk!! Před  odchodem/akcí spreje utřete hadrem a pak už na ně sahejte jen v rukacicích
 • výpověd spolupachatelů – pozor stačí, aby jeden člověk vypověděl, že Vás zná (i ostatní) a že jste tam byli spolu a už je to usvědčující důkaz proti vám (a je to i přitěžující okolnost – organizovaná skupina).
 • Lidi co jen hlídaj, můžou obvinit za spolupachatelství (psychycká podpora). Pokud už vypovídáte a chcete se přiznat mluvte, jen za sebe: byl jsem tam sám a nikoho dalšího neznám. Prásknout kamoše z crew je největší svinstvo !!!

obvinění:

Pokud seženou dostatek důkazů na obvinění a obviní Vás, najměnte si právníka (pozor jsou právníci co nemaj rádi sprejery a spíš Vám nepomůžou!!!),  kterej zhodnotí důkazy, co proti vám maj a sám zvolí nejlepší obhajobu. Po obvinění co řeknete do protokolu je použito u soudu. Pokud mají nedostatek důkazů, zase nevypovídejte a oni vás pro nedostatek důkazů budou muset osvobodit. Jinak další postup, nechte na právníkovi, kterej vám poradí nejlíp.

další postřehy:

 • nic na policii nekreslete (je možnost, že to po vás budou chtít) pokud máte u sebe skicy, řekněte že ste ty obrazce viděl někde na zdi nebo na vlaku, a že ste si je nakreslil.
 • mluvte jak totální toy, aby nebylo poznat ze graffiti rozumite pokud už něco budete řikat
 • dobře se před akcí domluvte – kdo, kde, co, kam utikat… popřípadě vymyslete ňákou pohádku, ale bacha, aby ste se do ní nezapletli a pak se na tom neudělali!
 • policie se už začíná hodně dobře orientovat (samozřejmě jak kde a kdo)
 • pozor Český dráhy hodně navyšujou škody a snažej se na Vás svalit i všechny ostatní věci
 • nechoťte na akce vykalený

Některý rady se vám můžou zdát uplně jasný, ale pozor ve stresu a pod tlakem přemýšlíte uplně jinak! Snad všichni co jsou poprvé chyceni, na výslechu podlehnou a začnou vypovídat, což je vetšinou chyba. Každej případ je individuální i zákony se mění a nejde sem napsat žádnej univerzální návod, berte to jen jako obecný rady, který Vám můzou pomoct z nejhoršího. Počítejte s tim, že pokud aktivně malujete je jen otázka času kdy Vás chytnou, s tim se musí počítat….

Svoje typy a další zkušenosti k tomuto tématu pište sem do fóra.

Tento článek nemá za účel podporovat jakékoli nezákoné jednání.

+104
-23