Jihlava

Mediafax: Jihlava zřizuje legální plochy pro graffiti.

Hned dvě plochy, kde mohou legálně vytvářet graffiti, vyčlenila Jihlava místním sprejerům. Chce jim tak dát šanci tvořit bez hrozby postihu, řekl agentuře Mediafax mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Jihlava pro legální graffiti povolila dvě plochy, které jsou v jejím majetku. Sprejeři budou moci využít podchodu v sídlišti Březinky a opěrnou zeď v Mostecké ulici. Rozhodla o tom Rada města Jihlavy na základě žádosti adresované primátorovi města od jednoho z jihlavských sprejerů. „Činnost sprejerů nesmí nikoho omezovat a provázet nepořádek, jinak radnice výjimku zruší,“ dodal Tulis.

Povolit graffiti ve městě se rozhodl primátor. „Nečekáme, že legální plochy vyřeší vandalismus ve městě. Ale mělo by tu být místo, kde se mohou tito lidé realizovat bez obavy z postihu. Zejména pokud zde měli chuť vytvořit víc než jen čmáranice, mohlo by to městu svým způsobem pomoci. Graffiti k městům v současnosti prostě patří,“ řekl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) s tím, že legální plochy mají i partnerská města Jihlavy v zahraničí včetně ukrajinského Užhorodu, s nímž má Jihlava družbu.

Vyčleněním dvou ploch pro legální graffiti prý ale Jihlava rozhodně neschvaluje tuto činnost kdekoliv. „Radnice i nadále nehodlá tolerovat ničení fasád domů, památek, nebo čmárání po lavičkách, sloupech veřejného osvětlení,“ dodal primátor.

Jihlava proti nelegálním sprejerům bojuje dlouhodobě. Čmáranice po městě likviduje, majitelům nemovitostí vyplácí příspěvek na opravy fasád poškozených sprejery a dokonce motivuje i obyvatele.

Dušan Vrbecký / Mediafax

___________________________________________________________________________________________________

místo: Hřiště na sídlišti sice se tam dá domluvit malování, ale jen po předchozí domluvě se správcem. chce jméno a tak…  LEGÁL ZRUŠEN !

ukaž na mapě: mapa

info: betonová zeď u hřiště